[1 Aralık] Görme Engelli Üniversite Öğrencisi Azmiyle Görenleri Şaşirtiyor

Kategori : Genel |

ÇANAKKALE (CİHAN) – Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan görme engelli Uğur Karabıyık’ın öğrenme azmi, sınıf arkadaşlarına başarılı yolunda iyi bir örnek oluyor.
 İlköğretim yıllarında müziğe ilgisi sebebiyle görme engelliler okulu yerine normal bir okula giden doğuştan görme engelli Karabıyık, arkadaşlarının ve ailesinin yardımıyla kısa zamanda okula alışarak ailesinin ve öğretmenlerinin beğenisini kazanmış. Ezberleyerek derslerine çalışan ve okuldaki müzik öğretmenin teşvikiyle flüt çalmaya başlayan Karabıyık, ilköğretimi tamamladıktan sonra birincilikle girdiği güzel sanatlar lisesinin ardından özel yetenek sınavıyla ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği’ni kazandı.

 Sınıftaki diğer öğrenciler tarafından azminden dolayı takdir edilen Karabıyık’a, öğrenci ve öğretmenler derslerinde yardımcı olmuş. Bu yardımlar sayesinde gitar, piyano, keman ve viyola çalmasını öğrenen Uğur Karabıyık, Braille alfabesini (kabartma yazı) de burada öğrenmiş.
 Bu alfabe sayesinde notaları yazıp okuyabildiğini ifade eden Karabıyık, “Eğitimim sırasında çeşitli zorluklarla karşılaşıyorum. En büyük sıkıntım, üniversitede özürlülerle ilgilenen özel bir eğitmenin olmaması, ancak fakültedeki öğretmenlerimin ve arkadaşlarımın desteğiyle bu eksikliği pek hissetmiyorum. Şuanda tüm enstrümanları çalabiliyorum. Engelliler hayata küsmesin, elde ettikleri imkânları çok iyi değerlendirsin, hayatı dolu dolu yaşasınlar. En büyük hedefim okulumu tamamladıktan sonra görme engellilere yönelik eğitim veren bir okulda müzik öğretmenliği yapmak.” diye konuştu. 
 Uğur Karabıyık’ın okulda sevilen, çalışkan bir öğrenci olduğunu kaydeden Müzik Bölümü öğretim elemanı Mete Gökçe, ancak uygulama gerektiren bir bölümde öğrenim gördüğü için, alanıyla ilgili çeşitli sıkıntılar yaşadığını, buna rağmen çabasıyla herkes tarafından takdir edildiğini vurguladı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.