[1 Mart] İngiltere’de Araştirma Sonucu : Anneler, İş Hayatindaki Ayrimciliğin Birinci Kurbanlari

Kategori : Genel |

 İngiltere’de yapılan bir araştırma, küçük yaşta çocukları olan annelerin,iş yaşamında, engelliler ve etnik kökenlilerden daha fazla ayrımcılığa maruz kaldıklarını ortaya koydu.
   Sonuçların bugün yayımlanan ve İngiliz toplumundaki eşitsizlikler hakkındaki “Adalet ve Özgürlük” adlı hükümet araştırmasına göre, çocuğu 11 yaşından küçük olan bir annenin, bir erkeğe göre yüzde 45 daha az iş bulma şansına sahip olduğu ortaya çıktı.
   Pakistan ya da Bangladeş kökenli kadınların ayrımcılıktan en çok nasibi alanların başında geldiği belirtilen araştırmada, bu çalışma için 122 iş bulma ajansının görüşünün alındığı, bunlardan yüzde 70’inin, işverenlerden “hamile kadınlar, hatta çocuk sahibi olma yaşındaki kadınların işe alınmasını engelleme talebi” geldiğini söylediği belirtildi.
   İngiliz İnsan Hakları ve Eşitlik Komisyonu Başkanı Trevor Phillips ise kadınların ve engellilerin İngiliz toplumunda çoğunluğu oluşturduğunu belirterek, kadınların işsizliğinin maliyetinin yılda 28 milyar sterlin olduğunu söyledi.
   Araştırma ayrıca, mevcut ritimle İngiliz parlamentosundaki kadın-erkek eşitliğinin 3 nesil boyunca sağlanamayacağını, bunun yanı sıra kadınlarla erkekler arasındaki maaş uçurumunun azalması için de 2085’e kadar beklenmesi gerektiğini ortaya koyuyor.
   Bu ritimle engellilere yönelik eşitsizliklerin ise hiçbir zaman ortadan kaybolmayacağı sonucuna varan çalışma, bu eşitsizliklerle mücadele için, aralarında ayrımcılığa karşı hukuki mücadele başlatma kararı alanlara hukuki yardım sağlanmasının da bulunduğu 10 önlem tavsiye ediliyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.