[1 Şubat] Hendek İlçesinde Görme Engelliler İçin Okuma Yazma Kursu Açilacak

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan 12 görme engelli vatandaş için okuma yazma kursu açılacağı belirtildi.
 Hendek Kaymakamlığı, Hendek Garnizon Komutanlığı, Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi, ortaklaşa hazırladığı projede Hendek’te bulunan görme engelliler için okuma yazma kursu açılacak. Hendek’te bulunan 12 görme engelli vatandaş, kurslara katılarak okuma yazma öğrenecek. Hendek Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, kursiyerleri evlerinden alarak kursa katılmalarını sağlayacak. Uzak köylerde oturan görme engelli vatandaşlar, hafta içi belediye tarafından misafir edilecek.

 
 Hendek Belediye Başkanı Ali İnci kurs masraflarının ve konaklamaların kendileri tarafından karşılanacağını söyledi. Görme engelli olup da görme şansı olanların tedavilerinin yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen İnci, “İstanbul’da özel bir hastaneyle görüşerek, vatandaşlarımızı tedavi ettireceğiz. Dünyaya gözleri kapalı olarak bakan vatandaşlarımıza ışık olacağız.” diye konuştu. Görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için gerekli malzemeleri de alacaklarını söyleyen İnci, “Bu konuda Adapazarı HEM Özürlüler Sınıf Öğretmeni Yüksel Başkesen hocamız araştırma yaparak bize bu malzemelerin listesini verecek. Ayrıca ilçedeki sinyalizasyon sistemini de görme engellilere göre düzenleteceğiz.” dedi.
 Hendek Kaymakamı Harun Kaya da görme engelliler için sesli kütüphane kurmak için araştırma yapacaklarını belirterek, “İlçemizde görme engelliler için bir kütüphane yok. Bununla ilgili kitapta yok. Bizde kaymakamlık olarak bu projede üzerimize düşeni yapacağız.” diye konuştu.
 Diğer taraftan Görme engelliler için okuma yazma seferberliği başlatılması ile ilgili toplantıya Hendek Kaymakamı Harun Kaya, Hendek Garnizon Komutanı Yüzbaşı Cem Çerkezoğlu, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Sakarya Üniversite Öğretim Görevlisi Aydın Demir, Türkiye İŞ Kurumu Şube Müdürü Tekin Kaya, HEM Özürlüler Sınıf Öğretmeni Yüksel Başkesen ve Hendek Tüm Engelliler Rehabilitasyon ve Koordinasyon Merkezi Sorumlu Emin Demir katıldı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

1 yazısına 1 yorum yapılmış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.