[1 Şubat] Mersin’e Özürlü Ve Rehabilitasyon Merkezi Yapiliyor

Kategori : Genel |

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Mersin Müdürü Azmi Gülşen, yaklaşık 6 yıldır atıl durumdaki eski yetiştirme yurdu binasını, tam donanımlı ve ISO belgeli ”Yatılı Özürlü Bakım ve Rehabilitasyon” merkezi haline getireceklerini bildirdi.
   Gülşen, tadilat çalışmaları devam eden bina önünde yaptığı açıklamada, merkezin faaliyete geçmesiyle Mersin’i Türkiye’nin öncü ve örnek kentlerinden biri haline getireceklerini söyledi.
   Bölgede özürlü bakım ve rehabilitasyon merkezi hizmetini yatılı olarak veren başka bir ilin bulunmadığını ifade eden Gülşen, ”Tadilatı süren merkezi tamamlayarak, Nihat Sözmen Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nden sonra kente ikinci merkez kazandıracağız” dedi.


   Yaklaşık 1,5 milyon YTL’ye mal olması beklenen merkezin 2008 yılında hizmete girmesinin planladığını ifade eden Gülşen şöyle konuştu:
   ”Müteahhit firma, süren tadilat işlemlerini 5 aylık sürede tamamlayacak. Ondan sonra da iç donanımı yapacağız. Şu anda Nihat Sözmen Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nden 130’u yatılı olmak üzere yaklaşık 150 engelli yararlanıyor. Burada da bir o kadar çocuğumuza hizmet vereceğiz. Bize başvuran özel merkezler için de gerekli kolaylığı sağlayacağız. Özel merkezlerin de devreye girmesiyle kentimizde yaklaşık 500 engellinin yatılı bakımı yapılabilecek. Bunun yanı sıra başka illerden engellileri de kabul edebileceğiz. Böylelikle engellilerin gerek evde, gerekse yatılı bakımı konusunda hiçbir çocuğu açıkta bırakmayacak şekilde, ilimizdeki sorunu tamamen çözeceğiz.”
   Yaklaşık 6 yıldır metruk haldeki binayı yaptıkları çalışmayla aktif hale getirerek kamusal bir zararın önüne geçeceklerini söyleyen Gülşen, yaklaşık 100 kişiye de istihdam sağlayacaklarını belirtti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.