[10 Ağustos] Engelli Dernekleri

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Sakarya’da 10 engelli derneği başkanları ortak bir açıklama yaparak Sapanca Gölü’nün korunmasını istedi. Orman Park’ta basın toplantısı düzenleyen engelli dernek başkanları ‘Yaşam kaynağımız Sapanca Gölü’nden elinizi çekin’ başlıklı bildiriyle Sapanca Gölü’nün korunmasını istedi. Bildiride, İzmit Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSU) yeşil alanların Sapanca Gölü’den sulanılması tepkiyle karşılandı. TÜPRAŞ, SEKA gibi sanayi kurumlarının da Sapanca Gölü’nden su aldığı belirtilerek, göl suyununun sadece insani amaçla kullanılması istendi.
 Sapanca’dan kapasitenin üzerinde su çekimi sebebiyle gölün tehdit altında olduğu belirtilen bildiride şu görüşlere yer verildi: “Tüm bu göstergeler yakın bir tarihte Adapazarı’nın susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

 Biz Adapazarı halkı olarak gölden içme suyu olarak insani amaçlı su kullanılmasına asla karşı değiliz. Tek istediğimiz bu tahsisin adaletli olması, Sapanca Gölü ve suyu bilinçli kullanma konusunda Sakarya halkının gösterdiği hassasiyeti Kocaeli halkının da göstermesi gerekmektedir.” 

 Bildiride ayrıca, yeşil alanların Yuvacık Barajı ile değil Sapanca Gölü suyu ile sulanmasını teşvik eden İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Kocaeli Valiliği kınandı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.