10 Kilo Bile Kaldiramaz” Dediler Dünya Şampiyonu Oldu

Kategori : Genel |

Konyalı milli halterci Hafize Bingül, bedensel engelli olduğu için ilk başlarda çevresindekilerin ”10 kilo bile kaldıramaz” diye küçük görmesine inat Malezya’da yapılan Dünya Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda, kaldırdığı 70 kiloyla dünya şampiyonu olmayı başardı.  Emine ve Ahmet Bingül çiftinin evliliklerinden dünyaya gelen Hafize Bingül, 3 yaşına geldiğinde yürümede zorluklar yaşamaya başladı.
Ailesinin hastalığının teşhisi için götürdüğü doktorların doğuştan kalça çıkıklığı ve kemik erimesi teşhisi koyduğu Bingül, ilerleyen hastalığı nedeniyle gün geçtikçe yürümekte daha da zorlanmaya başladı.

         Bugüne kadar 2 defa kalçasından ameliyat olan Bingül, liseye gittikten sonra öğretmenlerinin tavsiyesiyle halter sporuna başlamasıyla hayatı bir anda değişti.
        
         -”BU KIZ 10 KİLO BİLE KALDIRAMAZ” DİYE DALGA GEÇTİLER-
        
         Çevresindekilerin engelli olması nedeniyle ”Çocuklarla mı yarışacaksın?”, ”Bu kız 10 kilo bile kaldıramaz…”  gibi ifadelerle küçük gördüğü Bingül, kendisine alaycı gözlerle bakanlara inat daha da azim ve hırsla çalışarak şampiyonaya hazırlandı.
         Yaklaşık 2 yıl önce halter sporuna ilk başladığında 10 kilogram ağırlığı dahi kaldıramadığını ancak bugün kaldırdığı 70 kiloyla dünya rekoru kırdığını ifade eden Bingül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babası işsiz olduğu için çektiği tüm maddi imkansızlıklara rağmen antrenmanlara aksatmadan gitmeye çalıştığını bildirdi.
         Babasının inşaatlarda iş bulduğu zaman çalıştığını anlatan Bingül, şunları kaydetti:
         ”Babam işsiz olduğu için akşam antrenmanlarına aç gittiğim günler oldu. Dolmuş paramın dahi yarısını babam, yarısını hocam verirdi. Bu süre içinde antrenörlerim Kenan Erdağ ve Mehmet Özkan’dan maddi ve manevi anlamda büyük destek gördüm. Şampiyonluktan kazandığım parayla, tüm imkansızlıklara rağmen bana her zaman destek olan aileme bir ev alacağım.”
        
         -HEDEFİ OLİMPİYATLARDA YENİ REKORUNU KIRMAK-
        
         Nisan ayında Konya’nın Seydişehir ilçesinde düzenlenen Türkiye Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda Gençler Kategoriesi’nde 70 kilo kaldırarak Türkiye rekoru kırdığını vurgulayan Bingül, Malezya’da düzenlenen Dünya Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda da Gençler kategoisinde dünya şampiyonu olduğunu anlattı.
         Bingül, hedefinin Olimpiyatlarda madalya alarak yeni rekorlar kırmak olduğunu belirterek, ”Engelli olduğum için hakkımda alay edercesine konuşanlar, başarılarımı görünce benimle gurur duyuyor” diye konuştu.
         İnşaatlarda çalışarak ailesinin geçimini sağlayan baba Ahmet Bingül ise kızının dünya şampiyonu olduğu haberini akşam saatlerinde cebine gelen bir mesajla öğrendiğini söyledi.
         Mutlu haberi aldığında mutluluktan şoka girdiğini anlatan baba Bingül, ”Şoku üzerimden attıktan sonra sevincimden ağlamaya başladım. Çok gururluyum. Zor şartlar altında kızıma elimden geldiği kadar destek olmaya çalıştım, o da bu emeklerimizin karşılığını fazlasıyla ödedi” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.