10 Parmağinda 10 Marifet

Kategori : Genel |

Kahramanmaraş’ta yaşayan ve yüzmenin yanı sıra badminton oynayan üniversite mezunu ve yüzmede antrenörlük belgesine sahip engelli milli sporcu Ali Uzun, iş bulamadığı için devletin engellilere 3 ayda bir verdiği parayla yaşamını sürdürüyor.
Çanakkale Boğazı’nı 9 kere yüzerek geçen Ali Uzun, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ta 6 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrası 2 bacağını kaybettiğini anımsattı. Şu an protez kullandığını anlatan milli sporcu, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun öğretmenlik bölümünden geçen yıl mezun olarak ilk bedensel engelli beden eğitimi öğretmeni olmayı başardığını söyledi.


         Ayrıca bu yıl 2. kademe yüzme antrenörlüğü belgesi de alan Uzun, badmintona da başladığını belirterek, şöyle konuştu:
         ”Geçen hafta sonunda Samsun’da Türkiye’de ilk kez badminton şampiyonası düzenlendi. Ben de bu turnuvaya katıldım ve Türkiye ikincisi oldum. Badminton eğitimini üniversitede okuldayken almıştım. Yüzmede zaten milli takımdayım. Benim öncelikli işim yüzme. Çünkü 17 yıldır yüzmenin içindeyim. Badminton yüzmeye oranla biraz daha zor. Özellikle protez kullanıyor olmam zorladı beni. Fakat yine de derece yaptığım için mutluyum. Badmintonu yan alan olarak yapabilirim. Bu dalda sporcu yetiştirmek istiyorum. Şampiyonada en azından kuralları öğrenmiş oldum.”
        
         -”DEVLET DESTEK VERMELİ”-
        
         Türkiye’yi 2 olimpiyat, 3 dünya ve 2 Avrupa şampiyonasının yanı sıra çok sayıda uluslararası turnuvada temsil ettiğini anımsatan milli sporcu, sporda yeteneklerinin olmasına karşın beden eğitimi öğretmeni olarak atanamadığını kaydetti.
         ”Devletin engellilere 3 ayda bir verdiği parayla geçiniyorum” diyen Uzun, şu görüşlere yer verdi:
         ”Üniversiteyi bitirdim, milli sporcuyum, antrenörlük belgem var, ama ben işsizim. Bu ne kadar üzücü bir durum. Milli sporcu olarak böyle bir durumda olmak çok kötü bir şey. Spordan gelir sağlayamıyorum ve zor durumda kalıyorum. Devletin engellilere 3 ayda bir verdiği parayla geçiniyorum. Bu gerçekten üzücü bir olay. Engellilerde sporda başarı aranıyorsa mutlaka desteklenmeliyiz. Biraz destek olsa engellilerin çok büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Ben spora gönül verdim. Kulüplerin desteği bir yere kadar. Devlet mutlaka destek vermeli.”
         Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün ihale yöntemiyle alacağı antrenörlüğe başvuruda bulunduğunu belirten Ali Uzun, ayrıca öğretmen olarak atanabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) hazırlandığını da sözlerine ekledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.