[10 Temmuz] Bedensel Engellilerin Meslek Öğrenme Sevinci

Kategori : Genel |

BİTLİS (CİHAN) – Bitlis’te bedensel engellileri topluma kazandırma projesi kapsamında, engellilere meslek öğretmek amacıyla açılan ağaç oymacılığı ve ahşap boyama kurslarında, 40 kursiyer meslek sahibi olacak.
  Valilik, Endüstri Meslek Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Teknik Lise Okul Aile Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen projenin sorumlusu Abbas Haspolat, bedensel engellilerin yaptıkları ürünlerin kurs bitiminden sonra açılacak sergide yer alacağını söyledi. 
 Haspolat, “Proje yaklaşık 3 ay sonra tamamlanacak. Ayrıca dernek kurma çalışmalarımız sürüyor. Derneği kurduğumuzda proje süresi bitse bile bedensel engellilerin birlik ve beraberlikleri bitmeyecektir. Bu dernek sayesinde engellilerimizi örgütlenmelerini sağlayacağız.” dedi.


 Amaçlarının engellilere meslek eğitimi vererek kendilerine olan özgüvenlerini kazandırmak olduğunu söyleyen Haspolat, “Bunun yanı sıra engelli ailelerine çocuklarının ne kadar başarılı olabileceklerini kanıtlamak istiyoruz. Eğitim ve sağlık gibi ciddi konularda yol gösterip onlara yardımcı olmak da amaçlarımızdan biri.” şeklinde konuştu.
 Kurslara 12 ile 40 yaş gurubu kişilerin geldiğini vurgulayan Haspolat, “Şu an 40 kursiyerimiz var. Engellilerin yüzde 80’ni dışarı çıkmak istemeyen veya aileleri tarafından bizim karşımıza çıkarılmayan kişilerden oluşuyor. Bu konuda engelli ailelerin çocuklarından utanması göze çarpan ilk sorun. Ne utanmaya nede çekinmeye gerek var. Biz onları meslek sahibi yapıp kendilerine olan özgüvenlerini kazandırmak istiyoruz.” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.