[11 Mayıs] Engelliler, 1 Günlük Asker Olmanin Grurunu Yaşadi

Kategori : Genel |

SİVAS  (CİHAN) – Sakatlar Haftası nedeniyle 5. Piyade Er Tugay Komutanlığı tarafından düzenlenen temsili askerlik ve yemin töreninde, otuz sekiz engelli genç bir günlük de olsa asker olmanın gururunu yaşadı.
 Sakatlar Haftası nedeniyle Tugay Komutanlığı tarafından Sivas’taki 38 engelli vatandaş askere alındı. Kanatlı Kışlası Sinema Salonu’nda engelleri nedeniyle askerlik yapamayan gençler, 1 gün de olsa asker olmanın heyecanını yaşadı.
 Asker kıyafeti giydirilen gençleri aileleri de yalnız bırakmadı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende 5. Piyade Tugay Komutanlığı tanıtıldı. Ardından yemin törenine geçildi. Asker kıyafetleri içinde engelli gençler, vatan ve bayrak üzerine toplu bir şekilde ant içti.


 Engellilerin bazıları tekerlekli sandalye, bazıları koltuk değneği ve bazıları da askerlerin yardımıyla sahneye çıkabildi. Yemin töreninin ardından salonda hazır bulunan Vali Veysel Dalmaz, Tugay Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel ve Belediye Başkanı Sami Aydın, birliğe ilk teslim olan üç engelli asker ile ailelerine belge verdiler.
 Bir konuşma yapan Tugay Komutanı Tuğgeneral Fahri Erenel “Engellerinizden dolayı hayatın sizinle dalga geçmesine izin vermeyin. Sizlere biz bugün kalbimizi ve kışlamızı açtık. Daima da sizlerin yanında olacağız. Temsili de olsa hepiniz bugün askerlik havasını teneffüs ettiniz ve hepiniz vatan uğruna seve seve görev yapacağınızı gösterdiniz. Anne ve babalar oğullarının bugün askerlik yapmasından kıvanç duysunlar” diye konuştu.
 Törende, Vali Dalmaz, Tugay Komutanı Erenel ve Belediye Başkanı Aydın’ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Mehmet Bakır, resmi daire müdürleri, askerler ve engelli asker yakınları da hazır bulundu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.