[11 Mayıs] İşaretle Yemin Eden Engelliler Bir Günlük Askerliğin Gururunu Yaşadi

Kategori : Genel |

AFYONKARAHİSAR (CİHAN) – Bedensel ve zihinsel ıÜüengelli oldukları için vatani görevlerini yerine getiremeyen 28 engelli, Afyonkarahisar Bölge ve İkmal Komutanlığı’nda, bir günlüğüne temsili askerlik yaptı.
 Bir günlük de olsa vatani görevi yerine getirmenin gururunu yaşayan engellileri aileleri yalnız bırakmadı. Toplam 28 engelliden 22’sinin işitme sorunu olması nedeniyle yemin, işaret diliyle yapıldı. Engelliler Haftası nedeniyle gerçekleştirilen törende yemin edip terhis belgelerini alan engelliler, vatan borcunu yerine getirmenin sevincini yaşadı.
 Şahit birliğinin sesleriyle inleyen tören alanında bir uzman işaret diliyle engellilere yemin ettirdi. Bir elleriyle silahların ve Türk bayrağının bulunduğu masaya dokunan engelliler diğer elleriyle de askerlik yemini etti. Engelli askerlerin tören geçişiyle sona eren programda, aileleri ise sevinç gözyaşlarına boğuldu.

 Törene engelli aileleri ve askeri erkanın yanı sıra İkmal ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Asım Bülent Aker ve Vali Haluk İmga katıldı. Askerlik mükellefiyetinin, asker millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil eden Türk ulusu için eşsiz bir onur vesilesi olduğunu söyleyen Bölge Komutanı Tuğg. Aker, “Bugün engelli çocuklarımızı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak aramızda görmek bizi son derece mutlu etmiştir. Sizler de diğer vatan askerleri gibi şehit kanları ile süslenmiş albayrak ve silah üstüne ellerinizi koyup birer kardeş olarak bildiğiniz arkadaşlarınızla birlikte and içtiniz. Sizlerin de bu güzel vatan ve yüce millet uğruna canınızı seve seve feda edeceğinize eminim.” diye konuştu.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir