110 Santimlik Cüce Kiz Meclis Başkani Toptan’dan Yardim İstedi

Kategori : Genel |

BARTIN (CİHAN) – Kendisine iş verilmediğini belirten, boyu 110 santimetre olan cüce kız Yelda Keser, TBMM Başkanı Köksal Toptan’dan yardım istedi.
 Bartın’ın Amasra ilçesi Göçkündemirci Köyünde oturan 22 yaşındaki Yelda Keser, boyunun kısalığı yüzünden iş bulmakta zorluk çekiyor. Cüce olduğu için iş vermedikleri gibi engelli raporu da verilmediğinden yakınan 110 santim boyundaki Yelda Keser, çeşitli açılış ve incelemeler için Bartın’a gelen TBMM Başkanı Köksal Toptan’dan yardım istedi.
 Bartın Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nden 4 yıl önce mezun olduğunu anlatan Yelda Keser, okuldayken anasınıfındaki çocuklarla ilgilendiğini, boyunun kısa olması sayesinde 6 yaş grubu çocuklarla çok iyi anlaştığını, okuldan mezun olduktan sonra ise kreş açmayı düşündüğünü, ancak maliyeti yüksek olduğu için açamadığını söyledi.

 İş arama esnasında sürekli “Sen cücesin” tepkisiyle karşılaşarak, iş verilmediğini dile getiren Yelda Keser, 2022 sayılı yasa gereğince özürlülere bağlanacak maaştan yararlanmak için Bartın Devlet Hastanesi’ne müracaat ettiğini, ancak yüzde 20 iş göremez raporu verildiğini belirterek, boyunun kısalığının yani cüceliğinin özürlülük hali olmadığından Emekli Sandığı’ndan özürlü maaşı da alamadığından yakındı. 3 kardeş olduklarını dile getiren Yelda, ailenin en küçük çocuğu olduğunu, diğer kardeşlerinin boyunda problem olmadığını, ancak kendisisinin boyunun kısa olduğunu dile getirdi. 22 yaşında olmasına rağmen iş bulamadığından halen babasından harçlık istemek zorunda kaldığına dikkat çeken Yelda, “Ben doğuştan cüce olarak dünyaya gelmişim, boyumun kısa ve cüce oluşum benim suçum değil, ben normal insanların yaptığı işleri yapamıyorum. Zaten çok küçücük ellerim var. Boyum kısa olmasaydı Anaokulu öğretmeni olmayı isterdim ama ne diyelim nasip değilmiş” dedi.
 Boyunun kısalığından dolayı iş bulamadığından yakınan ve kendisinden yardım isteyen 110 santim boyundaki Yelda’nın cep telefon numarasını alan TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, cüce kıza gerekli yardımların yapılacağı sözünü verdiler.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.