112 Sesiz Yardim Projesi” Engellinin Sesi Olacak

Kategori : Genel |

İşitme ve konuşma engellilerin acil sağlık hizmetinden kısa mesaj atarak yararlanmasına olanak sağlayan ”112 Sessiz Yardım Projesi”, İzmir’de hayata geçirildi. İzmir Valisi Kıraç, proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ilklerin şehri İzmir’in yeni bir güzelliğe ev sahipliği yapmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Valilik bünyesinde kurulu ilk engelliler merkezine sahip kentler arasında İzmir’in bulunduğunu hatırlatan Kıraç, hizmet kalitesinin artırılması amacıyla her hastanede engellilerle ilgilenmek üzere bir başhekim yardımcısının görevlendirildiğini belirtti. İzmir 112 Acil Yardım hattına günde 15 bin çağrı geldiğini ifade eden Kıraç, ”Gerçekten ihtiyaç sahiplerinden gelen arama sayısı ise 500 ile 600 arasında değişiyor. İhtiyaç sahiplerinin zamanlarından çalmamak için acil yardım talebi olanlar, bu numarayı aramalı” dedi.     Hayata geçirilen projeden 112 otomasyon sistemine kayıtlı konuşma ve işitme engellilerin faydalanabileceğine dikkati çeken Kıraç, şöyle konuştu:
     ”Konuşma ve işitme engelliler, acil bir sağlık sorununda kısa mesaj ile 112 Komuta Merkezine ulaştıklarında, belirlenen adrese ambulans gönderilerek, kendilerine yardımcı olunacak. Sağlık kurumuna ulaştırılan ihtiyaç sahipleri, hastanelerde bulunan özel bakım alanlarında tedaviye alınacak. İlerleyen günlerde, projenin Türkiye geneline yaygınlaştığını göreceğiz. Bir ülkenin gelişmişliğini gösteren adımların başında, engellilere sunulan hizmetlerin ne şekilde verildiği geliyor. Tüm vatandaşlarımızın eşit koşullarda, eşit haklardan yararlanır hale gelmesini sağlama gayreti içindeyiz. İzmir Valiliği olarak yönümüz her zaman vatandaşa dönük.”
     Turkcell Kurumsal Katma Değerli Servislerden Sorumlu Bölüm Başkanı Pelin Şeker ise projenin, engelli vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan hayatını sürdürebilmesi amacıyla tasarlandığını vurguladı.
     Proje ile İzmirli engellilere en temel ihtiyaçları olan sağlık hizmetini ulaştıracaklarını anlatan Şeker, ”Tüm GSM şirketlerinin abonelerinin ücretsiz yararlanabileceği 112 Sessiz Yardım Projesi’ni kullanan engelli vatandaşlar kısa mesajlar için ücret ödemeyecekler” diye konuştu.
    
     -ENGELLİLER, HİZMETTEN ÜCRETSİZ YARARLANABİLECEK-
    
     İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise İzmir’in hastane öncesi sağlık hizmetleri konusunda bazı ülkeleri kıskandıracak seviyede bulunduğunu, acil yardım hizmetlerinde uluslararası standartlarda hizmet verildiğini bildirdi.
     İşitme ve konuşma engellilerin, acil sağlık hizmetine ulaşmada yaşadıkları sıkıntıların çözümü aşamasında çeşitli çalışmalar yapıldığına işaret eden Özkan, şunları kaydetti:
     ”Günümüz koşullarında en gerçekçi çözüm, cep telefonu yardımıyla acil sağlık hizmetine ulaşmak. Türkiye’de ilk kez, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Turkcell iş birliğiyle başlatılan proje kapsamında, kayıt altına alınan işitme ve konuşma engelliler, acil durumlarda 1124 ya da 0532 754 2 212 numaralara boş mesaj gönderecekler. Sistemde tanımlı adresin dışında bulunanlar ise mesaja oldukları adresi de yazacaklar. Olay yerine gelen sağlık ekibinde bulunan 112 Görsel İletişim Kılavuzu yardımıyla hastanın sağlık durumu tespit edilip, sağlık kuruluşuna sevk edilecek. Proje ile 112 Acil Sağlık ekibi eskiye oranla halka daha da yakın olacak.”
     İşitme ve ve Konuşma Engelliler Federasyonu Başkan Yardımcısı Bahattin Demir de projenin Türkiye geneline yayılmasını arzuladıklarını belirterek, ”Çok sayıda işitme ve konuşma engelli, eğitim eksikliği nedeniyle cümle kurma problemi yaşıyor. Konuya ilişkin kurs açılırsa çok mutlu oluruz. Hastanelerdeki iletişim problemlerinin çözümü için de tercüman istihdam edilmesini istiyoruz” dedi.
     Konuşmaların ardından, proje kapsamında engelliler ile sağlık ekiplerinin izleyeceği adımlar canlandırıldı. Canlandırmada, sağlık problemi nedeniyle kısa mesaj gönderen bir engelliye ulaşan sağlık ekipleri, 112 Görsel İletişim Kılavuzu yardımıyla hastanın sorununu tespit ederek sevk işlemini gerçekleştirdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.