[12 Aralık] Engelli Genç, Her Gün 72 Km Yol Katederek Gazete Dağitiyor

Kategori : Genel |

OSMANİYE (CİHAN) – Küçük yaşlarda geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle hayatını engelli bir şekilde sürdüren gazete dağıtıcısı gencin çalışma azmi görenleri şaşkına çeviriyor.
 Engelli genç 3 ayda devletin hiçbir sosyal güvencesi olmayan engellilere verdiği 450 YTL’yi kaybetme uğruna gazete dağıtıcılığı yapıyor.
Osmaniye’de yaşayan ve yüzde 55 oranında yürüme engeli bulunan Yunus Gök  (24) her gün motoruyla 72 kilometre yol yaparak 400 gazete dağıtıyor.
4 yıldır gazete dağıtıcılığı yapan Gök, her sabah saat 04.00’da kalkarak 6 saat boyunca gazete dağıtıyor. İşini çok sevdiğini engeline aldırmadığını ve kendisini bir engelli olarak görmediğini belirten Yunus Gök, yüzde 50’nin üzerinde engelli raporu olduğu için devletten 3 ayda aldığı 450 YTL’den sigortalı bir işte çalışma uğruna vazgeçtiği söylüyor.

13 aylıkken geçirdiği çiçek hastalığı sebebiyle bir ayağının engelli olduğunu belirten Gök, “İlk zamanlar çok zordu. Ancak zamanla alıştım engelime. Şimdi ise kendimi kesinlikle engelli olarak görmüyorum. Çünkü yaşamımı normal insanlar gibi sürdürüyorum. Çevremdekiler çoğu zaman beni böyle gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyemiyor.” diyor.
Gazete dağıtmanın sanıldığı gibi kolay olmadığını çoğu normal kişilerin bile yapmakta zorlandığı bir iş olduğunu anlatan Gök, “Her sabah erkenden kalkıyor gazete dağıtıyorsunuz. Benim gibi ayağından bedensel özrü olan biri için her adrese tek tek gazete bıraktığınızı düşündüğünüzde ne kadar zor bir iş olduğunu anlarsınız. Zorlanıyorum ama işimi de çok seviyorum.” diye konuşuyor.
Çalışmadığı dönemlerde hep başkalarına muhtaç bir şekilde yaşadığını devletin özürlülere 3 ayda verdiği maaşla geçimini sağladığını aktaran Gök, gazete dağıtıcılığına başlamasıyla birlikte hayatının değiştiğini dile getiriyor.
Yeni bir işe kavuşmasıyla beraber tüketen konumundan üreten konumuna geçtiğini anlatan engelli genç şunları söyledi: “Gazete dağıtıcılığı hayatımı değiştirdi. Evlendim. Normal insanlar gibi yaşamaya başladım. Engelli de olsam faydalı biri olduğumu gördüm. Eskiden acıyarak bakan kişiler şimdi saygıyla bakıyor. İlk dağıtıcılık teklifi aldığımda şaşırmıştım. Yapar mıyım diye düşündüm. İlk zamanlar çok zorlandım ama zamanla alıştım bu işe. 4 yıldır yaptığım bu işten büyük keyif alıyorum. Engelliler toplumun her yerinde yaşamlarını normal olarak devam ettirebilirler.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.