[12 Aralık] Engelliler, Engellere Meydan Okudu

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Zeytinburnu’nda bir alışveriş merkezinde açılan “Merrell Tırmanış Duvarı” engelli vatandaşların azim gösterilerine sahne oldu. İstanbul’un farklı bölgelerinden gelen fiziksel ve görme engelli vatandaşlar yeni açılan tırmanış duvarında becerilerini sahneledi. 19 metre yüksekliği bulunan platforma tırmanan engellilerin bazıları duvarın yarısından geri dönmek zorunda kalsalar da gösterdikleri azim ve cesaret, izleyenlerin taktirini topladı. Halis Alan isimli engelli vatandaşın tırmanış sonrasındaki açıklamasında “İlgi çekmek için mankenlerin peşlerinden mi koşmamız gerekiyor” yönündeki sitemli konuşması dikkat çekti. Genç yaşlı her kesimden insana hizmet vermesi için tasarlanan tırmanış duvarına 5 YTL karşılığında eğitmen hocalar eşliğinde tırmanılabiliyor.


 Olivyum Alışveriş Merkezi’nde açılan tırmanma duvarı görenleri hayrete düşüren sahnelerin yaşanmasına neden oldu. Yeni açılan platformun tanıtım gösterileri sırasında fiziksel ve görme engelli insanların platformda gösterdikleri kararlılık izleyenlerlerden alkış topladı. Türkiye’nin kapalı alanda en yüksek yapay tırmanış duvarı özelliğine sahip olan platformda engelliler, azim ve kararlılık gösterek bütün engellerin kaldırılabileceğinin en güzel örneklerini sergiledi. Bağcılar ve Küçükçekmece Belediyelerinin destekleriyle gösteri alanına getirilen engellilerin tırmanış öncesinde oldukça heyecanlı olmaları dikkat çekti. Eğitmenlerin yardımıyla tırmanış için gerekli olan koruma ekipmanları giydirilen Altı Nokta Körler Derneği’nden engelliler, yine eğitmenlerin yardımıyla platformda ilk adımlarını attı.  Mustafa Güler isimli görme engelli vatandaş tırmanışa başlamadan önce “Çok heyecanlıyım. Körü körüne duvara tırmanacağım” deyince alanlara gülüşmelere neden oldu. Güler, “Duvarı, sevdiğine ulaşmaya çalışan bir kişinin azmiyle çıkacağım” diyerek platforma tırmandı. Güler eğitmenlerin sesli komutlarıyla ‘saatteki rakam yönleri’ kullanılarak yönlendirildi. Tırmanışını başarıyla tamamlayan Güler’in tırmanış sonundaki sevinci görülmeye değerdi.
 Diğer bir tırmanıcı ise görenlerin şaşkın bakışları arasında alana gelen ve iki ayağı da olmayan Halis Alan oldu. Görenleri hayrete düşüren ancak bir o kadar da azmiyle kendisine hayran bırakan Alan, eğitmenlerin uzun süren teçhizat donanımını giydirmeleriyle birlikte yolculuğuna başladı. İlk adımlarında zorlandığı görülen Alan hocaların yönlendirmeleriyle ilerlemeye çalıştı. Platformun ortalarına kadar gelen ancak devam etmekte zorlandığı görülen Alan örnek davranışıyla alkış alarak turunu tamamladı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Alan, “Tırmanmak harika bir duygu. Keşke daha ileriye gidebilseydim. Ancak bu kadarı da benim için yeterli. Küçükçekmece’de yer voleybol turnuvası düzenledik. Almanya’dan profesörler geldi yarışmaya. Ancak medyaden hiç ilgi olmadı. Bu tip etkinliklere ilginizi çekmek için illaki mankenlerin peşinden koşuyor olmak mı gerekiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.
 Gösteri tırmanışları sırasında Akut ekipleri de bir yaralının dağdan indirilmesini temsili olarak platform üzerinde canlandırdı. Alışveriş merkezinde bulunan vatandaşlar gösteriyi nefeslerini tutarak izledi. Patformda usta tırmanıcıların gösteri amaçlı tırmanışları da izleyenlerden bol bol alkış aldı.
 Haftanın 7 günü vatandaşların kullanımında olacak tırmanma duvarı 19 metre yükseklikte ve 6.5 metre eninde. 10:00 ile 22:00 saatleri arasında her kesimden insanın kullanabileceği platformda eğitmenlerin gözetiminde aynı anda 10 kişi tırmanma imkanı bulabiliyor. Kişi başı tırmanışın 5 YTL olarak belirlendiği organizasyondan elde edilecek gelir ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı belirtildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.