[12 Haziran] Görme Engellilerden, Belediye Önünde Davullu Zurnali Protesto

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sarıyer’deki Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’ni kapatmak istediğini iddia eden bir grup görme engelli, belediye önünde protesto gösterisi yaptı. Davul zurna eşliğinde halay çeken ve görüşmek için belediyede yetkili arayan engelliler, arsalarının başkalarına peşkeş çekileceğini iddia etti.
 İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binası önünde toplanan yaklaşık 100 görme engelli, Emirgan Rehabilitasyon Merkezi’nin boşaltılması yönündeki belediye kararını protesto etti. Sarıyer’deki merkezin 30 yıllığına Altı Nokta Körler Derneği’ne kiralandığını ve süre bittiği için tahliye edilmek istendiğini belirten görme engelliler, merkezlerinin kapatılmamasını ve aynı yerde eğitime devam etmesini istedi.


 “Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi Kapatılmasın” yazılı bir pankart açan engelliler, “Eğitim hakkımız söke söke alırız, Belediye meziyeti köre gavur eziyeti, Eğitim hakkıma dokunma” yazılı dövizler taşıdı. Belediye önünde toplanan görme engelli grup, başkan veya belediye meclis üyeleriyle konuyla ilgili görüşme yapmak istedi. Polis tarafından binaya alınmayan dernek üyeleri, gösterilerine ara vermeden devam edeceklerini ve bir yetkiliyle görüşmeden ayrılmayacaklarını söylediler. Bunun üzerine Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkaın Süha Sağlam, derneğin İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok’un da aralarında bulunduğu 5 kişilik bir grup belediye binasına girerek başkanla görüşmek istedi Bir ara belediye binasından çıkan Demirok, içeride görüşecek muhatap bulamadıklarını ve koridorlarda dolandıklarını söyledi. Görme engellilerin belediye binasında Sağlık Grup Daire Başkanıyla görüştükleri öğrenildi.
 Dernek yetkilileri içeride görüşme yaparken, dışarıda bekleyen görme engelliler davul zurna eşliğinde halay çekti. Bir yandan halay çeken engelliler, bir yandan da belediye aleyhinde sloganlar attı. Kullandıkları bastonları havaya kaldıran engelliler, bastonlarını birbirlerine tokuşturdular. Görme engellilerin birbirlerine ayak uyduramadan halay çekmesi ve bazılarınında seyretmesi ortaya ilginç görüntülerin çıkmasına neden oldu.
  Bu arada görme engelliler, merkezin yaklaşık 2000 kişinin eğitimine katkıda bulunduğunu belirterek, merkezin taşınmamasını istedi. Engelliler, baston kullanma eğitiminin dahi kendileri için hayati değer taşıdığını ve merkezde birçok faaliyette bulunulduğunu kaydettiler.
 Belediyedeki görüşmelerin ardından bir açıklama yapan  Altı Nokta Körler Derneği Genel Başkaın Süha Sağlam, belediye meclisindeki parti grup başkanlarıyla görüşme yaptıklarını söyledi. Sağlam, “Meclisteki parti grubu başkanları, konuyla ilgili yakından ilgilenme sözü verdiler. Gerekli girişimlerde bulunacaklar. Biz başkan Topbaş la yüz yüze görüşme isteğimizide yineledik. Bununla ilgilide yardımcı olacaklar. Belediye, merkezin kapatılmayacağına dair resmi bir yazı sunmadıkça yurdun dört bir tarafında yapmış olduğumuz imza kampanyası devam edecek. Aynı zamanda merkez önünde kurduğumuz çadır nöbeti de devam edecek.” dedi.
 Sağlam, görüşmenin ayrıntılarını kapıda bekleyen görme engellilerede açıkladıktan sonra grup olaysız bir şekilde dağıdı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.