[12 Mart] Görme Engelliler Yararina Sergi

Kategori : Genel |

 BURSA (CİHAN) – Balıkesirli bayanların dokuduğu rengarenk kilim ve halılar, hayatın renklerinden mahrum kalan görme engelli çocuklar yararına As Merkez’de sergileniyor. 
 Balıkesirli bayanların sabır ve emeğini yansıtan dokuma ürünleri, Saçbağı El Sanatları Kooperatifi tarafından As Merkez’de izlenime açıldı. Nazardan koruduğuna inanılan “cicim” kilimleri, genç kızların çeyizini süsleyen bereket halıları, orijinal kapı süslemeleri, dünyaca ünlü “Yağcıbedir” halıları, “kesneker” kilimleri, antik yörük halıları gibi el emeği eserler, Uygar Görme Engelliler Derneği yararına sergileniyor.
 Devlet sanatçısı Arif Çakal’ın seramik eserleri, Cahide Abanoz’un ebru desenleri, Cahit Pancaroğlu’nun suluboya, Semiha-Erhan Torun ve Firdevs Ermiş’in yağlıboya resim çalışmaları ile ayrıca renklenen sergide, yaklaşık 120 parça yer alıyor. Tablolar 100-500 YTL, seramikler 15-60 YTL, halı ve kilimler ise 250 ile 3 bin 500 YTL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor.

 
 Saçbağı El Sanatları Kooperatifi Başkanı Firdevs Ermiş, kullanılan kök boyası ile atılan düğüm sayısının ürün kalitesini artırdığını söylüyor. Serginin 23 Mart’a kadar açık kalacağını belirten Ermiş, “Yok olmaya yüz tutan el sanatlarımızı değerlendirirken, ‘Görme Engellileri Okutalım’ kampanyasına katkıda bulunuyoruz. Amacımız da en az ürünlerimiz kadar değerli” diyor.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.