[12 Mayıs] Milli Eğitim Ve Eğitim Gönüllüleri Engellilerin Sorunlarini Masaya Yatirdi

Kategori : Genel |

AFYONKARAHİSAR (CİHAN) – Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ümit Gönüllü Eğitimciler Derneği (AFÜGEDER), zihinsel engelli ve engelli çocuklarda okul aile iletişimi ve aile rehberliği konusunda panel düzenledi.
 Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen panelde konuşan Milli Eğitim Müdürü Hiyadeyet Yıldırım, merkezine insanı koymayan hiçbir çalışmanın artık önem arz etmediğine öyledi. İnsanını bireysel olarak ele almayan çalışmaların önemli olmadığına değinen Yıldırım, “Artık Türk eğitim sistemi bireysel eğitim ve öğretim programlarından bahsediyor. Dünyada marka olmuş eğitim kuruluşları zincirine sahip bir takım kuruluşlar kişiye özgü eğitimi ele alıyor.” dedi.


 Afyonkarahisar’da 4 yıl önce 200 civarında olan özel eğitime tabi öğrenci sayısının bu gün bin 200’e çıktığını dile getiren Yıldırım, “Dün engelli çocuklar ailelerinin utandığı için kapalı kapılar arkasında bakılıyordu. Oysa çocuğun hiçbir kusuru yok. Dışarı çıkıp eğitim alması gerekir. Bu kişi haklarının başında gelir. Kilit altında tutulan çocuklar artık eğitim alıyor.” diye konuştu.
 Özel eğitim alan çocuklar arasından yetenekli insanların çıkacağını ifade eden Hidayet Yıldırım, engellilerin çeşitli alanlarda dünya çapında otorite olabilme imkanını yakalanabileceğini söyleyerek, “Allah kimseye beyinde ve gönülde engel vermesin.” ifadesini kullandı.
 Geleceklerin şekillenmesinde en büyük etkenin eğitim olduğunu belirten AFÜGEDER Başkanı İsa Aydın, eğitime gönül vermiş insanlarla 2006 sonunda bu derneği kurduklarını söyledi. Çocuk, genç, yetişkin, yaşlı her kesimden insanların eğitimine katkıda bulunmak için çalıştıklarını ifade eden Aydın, “İnsanları eğitimsizlikten ya da kötü eğitimden dolayı düştükleri çukurdan yine iyi bir eğitimle çıkıp ayakları üstünde durabilirler.” dedi.
 Parasızlık yüzünden dershaneye gidemeyen öğrencilere kısıtlı da olsa ücretsiz kurs vermeye başladıklarını dile getiren Aydın, Milli Eğitim Müdürlüğü’yle birlikte bu kursları yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. AFÜGEDER’in her türlü eğitim faaliyeti içerisinde yer alacağına belirten Aydın, Atatürk’ün çizdiği çağdaş ve laik eğitim çizgisi üzerinde yol almanın birinci derece görevleri arasında yer aldığını söyledi.
 Engelli çocuklar için düzenlenen panelin başkanlığını Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Çakal yaptı. Panelistler, Psikolog Danışman ve Rehber Öğretmen Deniz Dalgalı, Okul Öncesi Eğitim Öğretmeni Fatma Eker, Psikolog Ecel Seçer, Danışman Rehber Öğretmen Psikolog Mustafa Özay, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serpil Kavas ve Psikolog Şehmuz Yöntem. 

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.