[12 Nisan] Öğrenciler Engelliler İçin ‘Ayak Mouse’ Üretti

Kategori : Genel |

KAYSERİ (CİHAN) – Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Arasında Araştırma Proje yarışmasına katılan öğrenciler, bilgisayar kullanmak isteyen engelliler için ayaklarını daha rahatlıkla kullanmaları amacıyla ‘Ayak Mouse’ üretti. Terlik veya ayakkabı içerisine yerleştirilen mouse, kişinin topuk yada ayak parmakları aracılığıyla kullanmaları sağlanıyor.
 TÜBİTAK tarafından Türkiye genelinde oluşturulan 10 bölge merkezlerinden birisi olan Kayseri’de ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin hazırladığı 26 proje sergilenmeye başlandı. Sergilenen projeler içerisinde Kayseri Melikgazi Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri İbrahim Korkmaz ve Yunus Emre Veral, ‘Ayak Mouse’ ile yarışmaya katıldılar.  Tamamen engellileri yönelik bir proje hazırladıklarını belirten İbrahim Korkmaz, projeyi hazırlarken televizyonlarda ve günlük hayatta bilgisayar kullanmak isteyen ancak bazı sorunlarla karşılaşan engelli insanlardan etkilendiklerini belirtti.

 
 Korkmaz, kollarını kullanamayan bazı engelli insanların ayaklarının yardımıyla bilgisayar kullandıklarını ve bu aşamada zorlandıklarını ifade ederek, “Biz bilgisayar kullanımında işlerini kolaylaştırmak için mouseyi kullanmalarını sağlamak istedik. Bunun için ayaklarını kullanan insanlarımıza ayak Mouse yaptık. Terlik veya bir ayakkabı içerisine yerleştirilebilen bu Mouse ile engelli insanlarımız rahatlıkla bilgisayarlarını kullanabilecekler” dedi. Yarışmada bu projeleriyle iddialı olduklarını anlatan öğrenciler, dereceye girseler de girmeseler de yeni projeler hazırlayarak farklı yarışmalara katılmaya devam edeceklerini belirtti. TÜBİTAK’ın proje yarışması ile ilgili projelerin sergilendiği Boydak İlköğretim Okulunda, Kayseri Özel Kılıçaslan liseleri öğrencileri, kanserojen içerdiği gerekçesiyle diş macunlarının tercih edilmemesine adına hazırladıkları farklı bir ürünü sergiledi. Mustafa Gürses ve Burak Yılmaz’ın hazırladığı doğal diş beyazlatıcısı ise, böğürtlen yaprağı, nane, karbonat ve sudan oluşuyor. Öğrenciler, yumurta üzerinde deneyerek, diş hekimlerince de onay aldıkları bu ürünle yarışmaya katılırken, üretim noktasında da farklı düşünceler içerisindeler.
 Çorum Fen lisesi öğrencisi İsmail Akif Tüfekçioğlu’nun hazırladığı ‘Manyetik Fren Sistemi’ de gözlerden kaçmayan projeler arasında. Tüfekçioğlu, araçlarda balata yardımıyla sağlanan fren sistemini tamamen manyetik fren sistemine taşıdığını belirterek, “Normal frenlerde ortaya çıkan sürtünmeye bağlı ısınma, aşınma, çevre kirliliği gibi faktörleri ortadan kalkıyor. En önemlisi ise daha hızlı giden bir aracın normal fren sistemiyle durma mesafesini manyetik fren sistemiyle daha kısa mesafeye çekmeyi başardık. Buda kazaların bile önüne geçmemizi sağlayacak bir proje olabilir” diye konuştu.
 TÜBİTAK tarafından Kayseri Bölge Koordinatörlüğüne atanan Erciyes Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nusret Ayyıldız nezaretinde gerçekleştirilen proje yarışmasında finalistler belirlenecek. Dereceye girecek olan projelerle ilgili 400 YTL para ödülü alacak olan öğrenciler, projeleriyle Mayıs ayında Ankara’da final yarışmasına katılacak. Yapılacak değerlendirme sonucunda burada beğenilen proje sahibine ‘Yılın Genç Araştırmacısı’ ödülü alacak. Bu ödülün miktarının ise 3 bin YTL olduğu bildirildi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.