[13 Eylül] Vali Canpolat Oks’yi Kazanan Görme Engellileri Altinla Ödüllendirdi

Kategori : Genel |

DENİZLİ (CİHAN) – Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nda (OKS) başarılı olan Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri, Denizli Valisi Hasan Canpolat tarafından birer cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.
 Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda düzenlenen ödül törenine İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici, Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu Müdürü Gökhan Atalay, Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Himmetli, dernek üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Burada konuşan Vali Canpolat, Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nun Türkiye’de müstesna bir yere sahip olduğunu ve bu yıl verdiği ilk mezunlarının elde ettiği başarı ile de bunun kanıtlandığını belirtti. Canpolat, “Bir ilköğretim okulundan mezun olan öğrencilerin yarısından fazlasının sınavla alınan okullara girmesi tek başına bir başarı.

 Ama bir özel eğitim kurumunun bu başarıyı göstermesi tüm Türkiye’ye örnek bir başarıdır. Başarının yakalanmasının başında bu öğrencilerimizin azim ve kararlılıkları geliyor. Bu bütün gençlerimize örnek olmalıdır. Bu gençlerimiz diğer gençlerimize nazaran daha dezavantajlı olarak eğitimlerini sürdürüyorlar. Ama buna rağmen elde ettikleri başarı takdire değerdir.” şeklinde konuştu.
Görme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan bu yıl mezun olan 11 öğrenciden altısı OKS’yi kazanarak, çeşitli Anadolu liselerine yerleşti. Sınava yeminli okutmanlar aracılığıyla katılan öğrencilerin yarısından fazlası çeşitli Anadolu liselerini kazandı. 100 kişilik kontenjana sahip okulda halen Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 78 öğrenci bulunuyor. Bu yıl mezun olan 11 öğrenci adına konuşan Can Kırca, Atatürk’ün, “Eğitimde feda edilebilecek tek bir fert yoktur.” sözüyle toplumun her kesiminin eğitim almaya hakkı olduğunu belirttiğini ve okullarının da engelli öğrencilere verdiği eğitimle bunu yerine getirdiğini söyledi.
İl Milli Eğitim Müdürü Ekici, ailelerin engelli çocuklarını toplumdan soyutlamamasını, öğrenimlerini sürdürmeleri için her türlü imkanın var olduğunu ifade etti. Ekici, “Engelli çocuklarımızın da eğitim hakkı var. Ailelerimize çağrıda bulunuyorum, engelli çocuklarınızın eğitim almalarını temin için özel öğretim kurumlarımız var. Bu çocuklarımızı bize bildirin. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak uzun süre özel eğitim alması gereken çocuklarımızın evlerine gerekirse özel öğretmenler gönderiyoruz.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.