[13 Kasım] Engellilere Yönelik Çalişma Yürüten Stk’lar Nilüfer’de Buluştu

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Avrupa’da engellilere yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları Nilüfer Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Birleşmiş Hayatlar’ projesinde buluştu.
 Nilüfer Belediyesi tarafından, engellilere yönelik dünyadaki iyi uygulamaları paylaşmak, projeler, ortaklıklar ve ağlar oluşturmak amacıyla geliştirilen ve Başbakanlık AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ndan hibe fonu kazanan ‘Birleşmiş Hayatlar’ projesi hayata geçiriliyor. Nilüfer Belediyesi proje kapsamında 7-11 Kasım 2007 tarihleri arasında organize edilen irtibat seminerine ev sahipliği yaptı. Zihinsel, fiziksel, ortopedik, görme ve işitme engelliler alanında çalışan Avrupa Birliği ülkelerindeki ve Türkiye’deki kuruluşlar arasında bir irtibat kurma amacıyla düzenlenen seminer Nilüfer Belediyesi Spor Tesisleri’nde gerçekleştirildi.


 Projenin ilk adımı olan irtibat kurma seminerine engelliler alanında çalışan kuruluşlar ile gençlik kuruluşlarını temsilen 5 ülkeden 20 kişi katıldı. Seminere Romanya, Bulgaristan, Estonya, Almanya, Polonya ve Türkiye’den gençlik çalışanları, çeşitli engelli  kuruluşlarının temsilcileri, gençlik liderleri, gönüllü gruplar ve bu konuda çalışma yapan akademisyenler iştirak etti.
 Proje ilk adımda; Avrupa gençlik çalışmalarında gençlik değişimlerini, eğitim ve işbirliğini desteklemeyi, farklı ülkelerdeki gençler arasında karşılıklı anlayış duygusunu güçlendirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda, engellilik alanındaki iyi uygulamaları paylaşmak, projeler, ortaklıklar ve ağlar oluşturmak da hedefler arasında yer alıyor. Engellilere ilişkin sosyal politikalar, rehabilitasyona ilişkin somut eylemler geliştirilmesi ve sivil toplumun engellilerin hayata olan adaptasyonları sürecinde oynayacakları rollerin geliştirilmesi de projenin öncelikleri arasında gösteriliyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.