[13 Kasım] Görme Engelliler, Gören Ellerle Meslek Sahibi Oldu

Kategori : Genel |

ERZURUM (CİHAN) – Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği Erzurum Şubesi, Avrupa Birliği Hibe Programı kapsamında ‘Biz de Varız’ projesi ile 6 ayda 60 engelliyi meslek sahibi yaptı.
 Tebrizkapı semtinde düzenlenen trikotaj kursu ile 60 görme engelliyi meslek sahibi yapan Beyaz Ay Görme Engelliler Derneği Erzurum Şubesi, böylece üyelerini kalifiyeli birer eleman yaptı. 6 aylık kurs süresi içerisinde görme engellilere trikotaj makinesi kullanımının ardından potur, selanik, kazak, bere, boyun atkısı, kaşkol örme öğretildi. Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta eğitimciler, daha önce de büro yönetimi ve bilgisayar eğitimi vermişti.


 Beyaz Ay Derneği Erzurum Şube Başkanı Suat Ekinci, kursiyerlerin başarılarından büyük bir mutluluk yaşadıklarını belirterek, sadece duyu organlarıyla yaşamlarını yönlendiren ve aldıkları eğitimle de güzel eserler ortaya koyan engellileri tebrik etti. Bunların birer kalifiye eleman olduğunu ve günlük iş hayatlarında engelsiz insanlarla baş başa bir mücadele verdiğini söyleyen Ekinci, açılan kurslarla engellilerin el becerilerinin gelişmesinin yanı sıra kendilerine olan güvenlerinin de geliştiğini belirtti. Başkan Ekinci, projenin Erzurum ekonomisine 46 bin Euro’luk bir girdisinin olduğunu hatırlatarak, 10 tane trikotaj makinesi ve 1 tane overlok makinesi ile Erzurum ekonomisine sürekli katkı sağlayan bir atölyeye sahip olduklarını vurguladı. Ekinci, kurs sonunda bütün başarılı olan katılımcılara sertifika verileceğini sözlerine ekledi.
 Kursa katılan görme engeliler ise kendilerine böyle bir imkanı sunan dernek ve Halk Eğitim Merkezi yöneticilerine teşekkür etti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.