[13 Mart] Buca Belediyesi Engelliler Parki Yapiyor

Kategori : Genel |

İZMİR (CİHAN) – İzmir’de, Buca Belediyesi tarafından projelendirilen ve daha proje aşamasında iki ödül kazanan engelliler parkının yapımına başlandı.
 Engelliler için parklarda oyun oynamak, salıncakla sallanmak, kaydıraktan kaymak ve herkes gibi çocukça eğlencenin tadına varmak gerçeğe dönüşecek. Engelli vatandaşların sosyal yaşamlarına katkı sağlamak amacıyla projelendirilen parkta aileler bilgi alışverişinde bulunarak, en çok ihtiyaç duydukları konularda birbiriyle iletişim kurma imkanına kavuşacak. Şirinyer Parkı içinde inşa edilecek parkın ulaşımı da kolay. Toplam 8 bin 300 metrekare alanda yapılacak parka otobüs ve minibüslerle gidilebiliyor.

 Engelliler Parkı kapsamında görme engelliler için özel tuvaletler, ortalama 200 metre kare kapalı alanlı kafeterya ve Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi yer alıyor. Parkta inşa edilecek 120 metre kare kapalı oyun alanında otistik çocuklar için beyaz oda, görme engelli çocuklar için algılama odası, sessiz oda, resim ve elişi salonu, grup çalışma ve aile eğitim salonu, öğretmen odası gibi bölümler bulunuyor. Boyama duvarıyla da engellilerin hoş vakit geçirmesi planlanıyor. Yürüyüş yollarının genişlikleri tekerlekli sandalye manevralarına engel olmayacak şekilde düzenlenerek, zemin kauçuk esaslı yumuşak malzemelerle kaplanacak. Parkın bazı noktalarına görme engelliler için kabartmalı harflerin kullanılacağı bilgilendirici tabelalar yerleştirilecek. Ayrıca engelli olmayan çocukların da oynayabileceği setler bulunacak. Projede sentetik buz paten pisti de yer alıyor.
 AK Parti tarafından düzenlenen Yerel Kalkınma 2006 proje yarışmasında bin 700 belediye arasında çevre ödülü kazanan Buca Engelliler Parkı’nda sadece engellilere yönelik alanların bulunmayacağını belirten Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, “Proje aşamasında çok titiz davrandık. Sivil toplum örgütleriyle yaptığımız görüşmeler ve geniş çaplı araştırmalar neticesinde engelli dostlarımıza hoş zaman geçirecekleri bir alan inşa edeceğiz.” dedi.
 İhalesi 12 Ocak 2007 tarihinde yapılan Engelliler Parkı’nın maliyeti ise 1 milyon 344 bin 851 YTL olacak. Argon İnşaat Ltd. Şti.’nin üstlendiği park inşaatının iki yılda tamamlanması planlanıyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.