[13 Mart] Engelliler İle Ailelerin Yüzde 74’ü Kanuni Haklarini Bilmiyor

Kategori : Genel |

SAMSUN / BAFRA (CİHAN) – Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği Engelliler Konseyi Başkanı Psikolojik Danışman Hasan Tahsin Yazıcı, Türkiye’deki engelliler ile ailelerinin yüzde 74’ünün kanunlardan kaynaklanan haklarını bilmediklerini söyledi.
 Bafra Özel Gelişme Eğitim Kursu tarafından düzenlenen ve Bafra Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda konuşan Yazıcı, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve yürürlüğe giren 5378 Sayılı Özürlüler Yasası ile ilgili bilgi verdi. Yasanın temel amacının engellilerin topluma kazandırılması olduğunun altını çizen Yazıcı, söz konusu yasanın 55 maddesinde değişiklik yapıldığını belirtti.


 “Yıllardan beri konuşulan ancak bir türlü yasalaşmayan özürlülerin çeşitli sorunlarının çözümü ve topluma katılımlarının sağlanması hakkında kanun bu alanda devrim niteliğinde hükümler içeriyor.” diyen Yazıcı, söz konusu yasada amaçlananın en geniş anlamda   özürlülüğün önlenmesi, özürlülerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ile her bakımdan gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılımlarını sağlamak ve bu hizmetlerin koordinasyonu için gerekli düzenlemeleri yapmak olduğunu dile getirdi.
 Bafra Özel Gelişme Eğitim Kursu Kururucu Temsilcisi Rıfat Yılmaz’ın da kısa bir konuşma yaptığı toplantı, engelli ailelerin sorularının cevaplanması ile sona erdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.