sesli sohbet canli sohbet Bets10ucak biletiacilis organizasyonuPorno

14 Eylül-Engellilerin Sorunlarina Çözüm Üretmek Üzere Engelliler Koordinasyon Merkezi Kuruluyor

Kategori : Genel |

İstanbul İl Genel Meclisi Engelliler Komisyonu tarafından hazırlanan ”İstanbul Engelliler Projesi” (İEP), ilk aşaması olan Koordinasyon Merkezinin kurulmasıyla hayata geçiyor.
   İl Genel Meclisi Engelliler Komisyonunca hazırlanan ve uygulama aşamasına gelen İEP, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva ve Komisyon Başkanı Hasan Basri Nalbant tarafından Üsküdar Kekik Restaurant’ta düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı.
   Lokman Ayva, engellilerin yüzyıllardır çeşitli acılar çektiklerini ve artık bunların bitmesi gerektiğini belirterek, geçen yıl çıkarılan Özürlüler Yasası’nın bu amaca yönelik olduğunu söyledi. Yasanın artık uygulama aşamasına gelindiğini ve İEP’in de bunun bir parçası olduğunu anlatan Ayva, İl Genel Meclisinin, mükerrer yatırımların önlenmesi için engellilerle ilgili tüm hizmetlerin tek elden yürütülmesi kararını aldığını hatırlattı.
   EİP’in, Özürlüler Yasası’nın özünü İstanbul’a taşıdığını ifade eden Ayva, engellilerin eğitim, sağlık, istihdam zorluklarını ve kentin altyapısından kaynaklanan güçlüklerini anlattı.
   Ayva, ”(Haydi özürlüler okula) desek, okul yok” diye konuştu.
   İEP’in, Koordinasyon Merkezi tarafından yürütüleceğini kaydeden Ayva, İstanbul’da engellilere verilecek hizmetleri bu merkezin koordine edeceğini ve merkezin İSKİ’nin Aksaray’daki Hukuk İşleri binasında yakında hizmete gireceğini söyledi.
   Koordinasyon Merkezinde kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin bulunacağını belirten Ayva, ”Alışılmış çözümler bizim derdimizi çözmedi. Yeni çözümler bizim derdimizi çözecek” diye konuştu.
   İEP’in Türkiye’ye örnek bir proje olacağını ifade eden Ayva, ”İstanbul’u özürlüler için de yaşanabilir bir hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
   Projeler için kaynak sorunu olmadığını vurgulayan Ayva, ”İl Genel Meclisinde sosyal konular için ayrılan 22 trilyon liralık bütçe var. Bu bütçe, proje yok diye 4-5 yıldır kullanılmıyor” şeklinde konuştu.
   İstanbul’da 300 bin civarında engelli bulunduğunu anlatan Ayva, engellilere hizmetin ilçelerde oluşturulacak ”ilçe kompleksleri” ile ulaştırılacağını bildirdi.
   İl Genel Meclisi Engelliler Komisyonu Başkanı Hasan Basri Nalbant da öncelikle İstanbul’da engellilerin demografik yapısının belirleneceğini ve buradan elde edilecek verilerle hizmetlerin yönlendirileceğini söyledi.
   Belirlenen eksikliklerin giderilmesi için Koordinasyon Merkezinde çözüm üretileceğini anlatan Nalbant, üretilen çözümlerin ise ilçe bazında uygulanacağını bildirdi.
   İlçelerde 10 dönümlük alanlara ilçe kompleksleri kurulacağını kaydeden Nalbant, şu anda 8 ilçede bu arazilerin belirlendiğini ifade ederek, tek tip projesi hazır bu komplekslerde engellileri bilgilendirici call-center, sorunları ilgili yerlere ileterek çözecek Beyaz Masa’nın bulunacağını söyledi.
   Nalbant, komplekslerde rehberlik araştırma merkezi, rehabilitasyon merkezi, sosyal tesisler, oyun salonları, eğitim ve dinlenme salonları, kafeterya, kütüphane, bilgisayar odası ve özel ulaşım araçlarının bulunacağını da sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir