[14 Haziran] Ortopedik Engellilerden Tekerlekli Sandalye İle Sandik Eylemi

Kategori : Genel |

ADANA (CİHAN) – Adana’da 22 Temmuz’da yapılacak genel seçimde normal vatandaşlar gibi oy kullanmak istediklerini belirten bir grup engelli, tekerlekli sandalyeleriyle eylem yaptı. 5 Ocak Meydanı’nda başlayıp Atatürk Parkı’nda son bulan sesiz yürüyüşte engelliler sosyal hayatta yaşadıkları sorunlara da dikkat çekti. Engelliler adına açıklama yapan 43 yaşındaki Tuncay Bahçevan, ortopedik özürlülerinin hastalık, kaza, genetik problemlere bağlı nedenlerden kas ve iskelet eklemlerinin işlevlerini yerine getiremediğini söyledi.

 
 Normal vatandaşlar gibi seçimlerde oy kullanmak istediklerini vurgulayan Bahçevan, “Her seçimde maalesef oy sandıkları bizlerin çıkmayacağı yerlere konulmakta. Bu seçimde sandıkları rahatça ulaşılabileceği zemin katlara konulmasını istiyoruz.” dedi.
 18 yaş sınırı nedeniyle eğitim ve öğretimden yararlanamadıklarını dile getiren Bahçevan, kendileri açısından hayatı kolaylaştırabilmek için bu sorunun bir an önce çözülmesini istedi.
 Cami, park, bakım yurdu; özellikle kamuya ait yerlerde özürlüler için tuvaletlerin yapılmasını isteyen Bahçevan, kent merkezindeki plansız kaldırımlardan dolayı tekerlekli araçlarıyla herhangi bir alış-veriş merkezine gidemediklerini kaydetti.
 Eyleme katılan Aysel Açıkgöz, şehirlerdeki altyapı engellerinin fiziki özürlerinin önüne geçtiğini ifade etti.
 Adeta hapis hayatı yaşadıklarının altını çizen Açıkgöz, plan ve projelerde özürlülerin hesaba katılmadığını vurguladı.
 Açıkgöz, “Demek ki bizi insan olarak değil, sürüngen olarak kabul ediyorlar.” değerlendirmesini yaptı.
 Motorlu bir araç sahibi olduğu güne kadar dışarıya çıkamadığını anlatan Filiz Pusa da dışarıdaki tüm olumsuzluklara rağmen hayatı yaşamaya değer bulduğuna işaret etti.
 Ayşe Saraç ise yerel yönetimlerin engelileri unutmamasını istedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.