[14 Kasım] Ampute Futbol Dünya Şampiyonasi Antalya’da Başladi

Kategori : Genel |

ANTALYA (CİHAN) – Ampute (bedensel engelliler) Futbol Dünya Şampiyonası Antalya’da başladı. İngiltere ile Türkiye arasında oynanacak şampiyonanın açılış maçı, olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendi. Açılış töreni ise yağışlı hava sebebiyle Topkapı Otel’de gerçekleştirildi.
 Bedensel engellerine karşın yaşam sevinçleri kaybetmeyenler 2 yılda bir düzenlenen Ampute Dünya Futbol Şampiyonası’nda buluşuyor. Antalya’daki şampiyonaya İngiltere, Rusya, Ukrayna, Moldova, Özbekistan, Brezilya, İran, Fransa, Hindistan, Sierra-Leone, Nijerya, Gana ve Liberya milli takımları katılıyor. 13 ülkenin yanı sıra Türkiye’de 21 kişilik milli takımı ile şampiyonaya ev sahipliği yapıyor. 21 Kasım tarihinde sona erecek olan şampiyonanın bugün yapılması planlanan açılış maçı olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildi. Açılış programı ise yağmur sebebiyle Topkapı Otel’e alındı

.
 Ampute Futbol Dünya Şampiyonası’nın açılış törenine spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu da katıldı. Başesgioğlu törende yaptığı konuşmada, günümüzde bedensel engele yol açan 3 neden bulunduğunu söyledi.
  “Terör, trafik, iş sağlığı ve güvenliği” olarak sıraladığı 3 sebebin Türkiye için önemini vurgulayan Bakan Başesgioğlu, bunların sonuna kadar mücadele edilmesi gereken konular olduğuna işaret etti.
 Şampiyonaya katılan bedensel engelli sporcuların tüm dünyaya meydan okuduklarını ifade eden Bakan  “Diyorlar ki; ‘Biz yıkılmadık ayaktayız. Trafik canavarına, teröre ve iş sağlığı analındaki duyarsızlığa meydan okuyoruz’. Bu hususta Antalya’dan dünyaya güçlü bir mesaj veriyorlar.” diye konuştu.
 Türkiye’de ampute futbolun 2003 yılında başladığına ifade eden Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Osman Sungur da, hedeflerinin sporcu sayısını arttırarak, ampute ligi kurmak olduğunu söyledi. Sungur, ayrıca kulüplerin ampute şubesi kurarak kendilerine destek olmasını da istedi.
 Dünya Ampute Federasyonu Başkanı Steve Johnson ise Antalya’daki şampiyonanın en katılımlı etkinlik olduğuna değinerek, gelecek yıllarda sayınının daha da artacağına inandığını söyledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.