[14 Mayıs] Türkiye Engelliler Konfederasyonu : Engelliler Hapis Hayati Yaşiyor

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Türkiye Engelliler Konfederasyonu Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellilerin, gerekli düzenlemeler yapılmadığı için suç işlemiş gibi hapis hayatı yaşadığını söyledi.
 Bursa Valiliği İl Özürlüler Kurulu koordinasyonu tarafından Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir panelde kunuşan Boyraz, Türkiye’de yaklaşık 8.5 milyon engelli bulunduğunu belirterek, “Buna rağmen sosyal hayatta engellilere rastlayamıyoruz. Engelliler, gerekli düzenlemeler yapılmadığı için, sanki suç işlemişcesine dört duvar ardında hapis hayatı yaşamaktadır. Sosyal devletin ana omurgası, hiç kimseye muhtaç etmeden bütün bireylerin eğitimini karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmaktır. Türkiye’de sosyal güvencesi olan engellilere bile, bu olanaklar sağlanmadı.” dedi.

 Sakat işsizlere verilen yardımlarda suistimaller olduğunu da belirten Boyraz, şunları kaydetti: “Sakatlık kriteri yüzde 40-70 arasında olan işsizlere 150 YTL, yüzde 70 üzerinde olanlara ise 225 YTL aylık maaş veriliyor. Fakat çıkarılan ‘Baltazar yasası’ ile yüzde 50-60 sakatlığı bulunan kişideki sakatlık oranı yüzde 30-35’lere düştü. Birçok engelli, bu yasadan sonra maaş alamamaya başladı. Yüzde 50 zeka geriliği bulunan çocuklar, yüzde 30’a düşürüldü. Bu çocuk yüzde 40 sınırının altına indiği için zihinsel engelliler okuluna gidemiyor, normal okullarda ise eğitim göremiyor. Bu yanlışlık, bürokrasiyi yanlış yönlendirenlerin sakatlığıdır. Sigortalı işe girdiği halde bunu bildirmeyip sakatlık maaşı alan 37 bin engelli, icraya verildi. Hükümetten af istedik ama bu memleketi hortumlayanlar, işverenin sigorta borçları affedilirken bizim isteğimiz kabul olmadı.”

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.