[15 Eylül] Engelliler İçin Açilan Çadirda Ramazan Coşkusu

Kategori : Genel |

 İSTANBUL (CİHAN) – Engelli vatandaşlar Ramazan coşkusunu Fatih Belediyesi’nin kendilerine özel olarak kurduğu iftar çadırında yaşıyor. Sadece engellilerin alındığı çadırda yemekler masalara servis ediliyor.  On bir ayın sultanı Ramazan’ın heyecanı her kesimi sardı. Yurt genelinde yüzbinlerce vatandaş belediyeler tarafından kurulan iftar çadırlarında orucunu açıyor. Fatih Belediye’si de üç noktada açtığı iftar çadırıyla binlerce vatandaşa yemek dağıtıyor. Ancak, Fatih Belediye farklı bir adım atarak sadece engelli vatandaşların kabul edildiği bir çadır kurdu.  Engelli vatandaşlar Ramazan coşkusunu, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği (ERAM) işbirliği ile Fatih Belediyesi’nin hizmet binasının arka tarafında kurulan bu çadırda yaşıyor. Günlük yaklaşık 250 kişinin oruç açtığı bu çadırda masalara oturan engellilere görevliler tarafından servis yapılıyor.

 
 Çadır sorumlusu Fatih Keleş, yemeğin özel bir yemek şirketinden alındığını söyledi. Yemekten sonra çay ikramında da bulunduklarını belirten Keleş, ayrıca, çocuklara yönelik palyaço, animasyon gösterileri de düzenlendiğini ifade etti. Çadırın her türlü engelliye açık olduğunu aktaran ERAM Genel Sekreteri Zübeyde Tokmak, ulaşım sorunu yaşayan engellileri ise belediyenin tahsis ettiği araçlarla evlerinden alıp yemeğin ardından tekrar evlerine bıraktıklarını belirtti.
 Engelli vatandaşlar da belediyenin bu uygulamasından son derece memnun. Çadıra tekerlekli sandalye ile gelen Emre Yoldaş, “Burada insanlar birbirleriyle kaynaşıyor. Ramazan’ın önemi ve değeri daha iyi anlaşılıyor. Aslında normal çadırlara da gidebilsek iyi olur. Normal insanlarla da kaynaşmış oluruz” diye konuştu.
 İlk kez iftar çadırında oruç açtığını dile getiren görme engelli Adnan Gültekin de duygulandığını ve aynı zamanda mutlu olduğunu söyedi. Sıraya girip kalabalıkta yemek almak yerine masaya servis yapıldığını ifade eden Gültekin, “Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdi.     

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.