[15 Haziran] Bismil’de Bedensel Engellilere Tekerlekli Sandalye Dağitildi

Kategori : Genel |

DİYARBAKIR  (CİHAN) – Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Kızılay Derneği tarafından 6 yürüme engelli vatandaşa tekerlekli sandalye verildi.
 Kaymakamlık bahçesinde düzenlenen törende konuşan Kızılay Derneği Bismil Şube Başkan Yardımcısı Ali Olgun, dernek olarak üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.
 Özürlü vatandaşlara gerekli yardımların süreceğini dile getiren Bismil Kaymakamı Yüksel Topal ise “Her şeyimizi devlet karşılasın, her şeyimizi devlet yapsın derseniz, siz bir sivil toplum örgütü olmaktan çıkar bir kamu kuruluşu haline dönersiniz. O zamanda varlık sebebiniz bir mana ifade etmez. Geçen yıl bölgede yaşanan sel felaketinde Kızılay Derneği’nin göstermiş olduğu ilgiye teşekkür ediyorum.” dedi


 Derneğin 3 yıl önce kurulduğunu ve şimdiye kadar yöneticilerden ve halktan bekledikleri desteği alamadıklarını savunan Bismil Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Atilla Yenisoy da, kendilerine ait bir bürolarının dahi bulunmadığını söyledi.
 Yenisoy, “Faaliyetlerimizi küçük bir dükkân içerisinde sürdürüyoruz. Dernek giderleri fakir ve bedensel engelli olan 80 üyeden karşılanıyor.” diye konuştu.
 Yetkililerden iş talebinde bulunan Yenisoy, Bismil Belediye Başkanı Şükran Aydın’a da seslenerek ilçede yapılan kaldırım ve yol çalışmalarını yürüme engellilerin de göz önünde bulundurularak yapılmasını istedi.
 Askerden önce herhangi bir bedensel probleminin bulunmadığını dile getiren Nihat Barut, 1993’de askerde sağ ayağına ciddi ağrılar girdiğini ve teşhisin konulamadığını belirtti.  Barut, şöyle konuştu: “Hastalık daha sonra sol ayağıma da sıçradı. Kullandığım ağrı kesici ilaçlar işe yaramadı. Ankara Numune Hastanesi’ne başvurdum. Orada yapılan inceleme sonucu vücudunda kemik kırılması denen osteoporoz hastalığına yakalandığımı öğrendim. Yaklaşık 12 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûmum. Allah devlet yetkililerinden razı olsun bana bir benzinli araba vermişlerdi. En azından onunla geziyoruz ve günlük ihtiyaçlarımızı gideriyoruz.” dedi.
 Öte yandan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, geçen yılki sel felaketinden etkilenen Bismil’in Meydanlık Köyü’nde 20 aileye 20 bin YTL yardımında bulundu.
 Kızılay Derneği Bismil Şubesi’nin nisan ayında ilçe öğretmen evinde yaptıkları kan bağışı kampanyasına ise 50 ünite, İlçe Jandarma Komutanlığı’ndaki kan bağışında da 70 ünite kan bağışı yapıldı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.