[15 Kasım] Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 Bakim Merkezi Engellileri Hayata Bağladi

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Bursa’nın merkez ilçesi Osmangazi Belediyesi’nin Dünya Bankası Fonu’ndan yararlanarak oluşturduğu Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 Bakım Merkezi (OBAM), engellileri hayata bağladı.
 Alemdar Mahallesi’nde inşa edilen engelli bakım merkezinde ekonomik olarak zor durumda olan engellilere bir günlük özgürlük veriyor.
 Engellilere OBAM’da ebru ve boyama sanatının yanı sıra çeşitli sosyo-kültürel destekler de veriliyor. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan OBAM, ailelere destek olmak hedefiyle engelli kişilerin haftada bir gün evlerinden alınıp günlük bakımlarının ücretsiz olarak yapılmasını sağlıyor.  Engelli ailelerine kişisel işlerini gerçekleştirmeleri için gerekli zaman aralığını oluşturan OBAM, hem engellilerin hem de ailelerinin sosyal yaşama katılmalarına katkı sağlıyor.

 Torunu Fezayil Arput’un (14) OBAM’ın kuruluşundan beri merkeze geldiğini anlatan Zeynep Arput (69), verilen hizmetten memnun olduğunu söyledi.
 Fezayil’in küçük yaşta geçirdiği havaleden sonra engelli olduğunu anlatan Arput, “Torunumun bu merkeze gelmeden önce bakımını zorlukla yapıyorduk. Annesi, babası çalışıyor. Evde yalnız başına da bırakamıyoruz. Bir defasında televizyonu üzerine düşürdü” dedi.
 OBAM’ın kendilerine büyük bir katkı sağladığını belirten Arput, torununun yüzünün artık güldüğünü kaydetti.
 Fezayil’in merkezi bir okul olarak gördüğüne dikkat çeken Arput, sözlerini şöyle sürdürdü: “OBAM görevlileri Fezayil’i evden alıp, tekrar getiriyorlar. Biz bir gün de olsa kendi işlerimizle ilgilenme şansı buluyoruz. Bu merkezi yapanlar gerçekten çok iyi düşünmüşler. Allah onlardan razı olsun.” Bakım merkezini ve burada görev yapan herkesi çok sevdiğini vurgulayan 14 yaşındaki zihinsel ve bedensel engelli Fezayil de, verilen hizmetten çok memnun. Kendisine hizmet eden abi ve ablalarından ayrı kaldığı günler çok üzüldüğünü anlatan Fezayil, “Ben burada çok eğleniyorum. Televizyon izliyorum, arkadaşlarımla oyun oynuyorum. Ben burayı okul gibi görüyorum” dedi.
 3 tane engelli kızı olan Kamile Ayhan(52), OBAM’ın hayatlarına büyük bir kolaylık getirdiğine değindi.
 Haftada bir gün de olsa çocuklarını güvenle emanet edebileceği bir yer olduğunu dile getiren Ayhan, “Burası bizim evimizden daha rahat” dedi.
 Nurdan, Nurhan ve İlknur isminde 3 tane engelli kızı olan Ayhan, engelliler merkezinin kendileri için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.
 Beşevler Mahallesi’nde oturan Ayhan, Osmangazi’nin bu hizmetinden çok memnun. Kızlarının önceden birçok şeyi geç algıladığını ve anladığını hatırlatan Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Merkeze gelmeye başladıklarından beri her şeyi daha rahat anlıyorlar. Osmangazi Belediyesi’nin bu hizmeti bize büyük bir kolaylık sağladı. Haftada bir gün de olsa çocuklarımı güvenle emanet edebileceğim bir yer var. Onların her türlü temizliği bakımı burada yapılıyor. Biz de bir günlük de olsa kendimize vakit ayırabiliyoruz.”
 15 yaşındaki bedensel engelli Nazlı Aydoğdu, OBAM’a gelmeye başladığından beri hayata daha farklı baktığını söyledi.
 Merkeze geldiğinde herkesin kendisiyle çok iyi bir şekilde ilgilendiğini anlatan Aydoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada her şey çok güzel. Bizimle kendi ailemizmiş gibi ilgileniyorlar. Temizliğimizi bakımımızı yapıyorlar. Evimizden arabayla alıp, tekrar arabayla bırakıyorlar.”  Engelliler merkezinin genç sakinlerinden 26 yaşındaki Fatih Diden de, merkezin kendilerine çok şey kattığını vurguladı.
 Merkezde el becerilerini geliştirdiklerini çeşitli sosyal aktivitelere katıldıklarını anlatan Diden, OBAM’ın Türkiye’de ilk olduğunu vurguladı.  
 Kendisinin ebru sanatını OBAM’da öğrendiğini söyleyen Diden, Türkiye’de engellilere yönelik yapılan hizmetlerin artması gerektiğini ifade etti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.