[16 Ocak] Engellere Rağmen Fotoğraf Sergisi

Kategori : Genel |

Tempo Dergisi’nin başlattığı ”Engelleri Kaldıralım” projesi çerçevesinde Serdar Bilgili’nin fotoğraflarından oluşan ”Engellere Rağmen” fotoğraf sergisi açıldı.
   Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde Tempo Dergisi Yayın Direktörü Murat Sabuncu ve fotoğraflara konu olan engellilerin katılımı ile gerçekleştirilen açılışta konuşan Serdar Bilgili, ”Engelli kardeşlerime yaklaşık 2-3 ay süren çalışma boyunca bana güvendikleri ve bana gönüllerini açtıkları için gönülden teşekkür ediyorum” dedi.
   Onlarla hayatındaki en değerli, mutlu ve duygulu günleri yaşadığını vurgulayan Bilgili, şunları kaydetti:


   ”40’ın üzerinde arkadaşla birlikte çalıştık. Bana gönülden ve büyük bir sevgiyle, güvenle yaklaştılar. Ben bu fotoğraflarla onların bütün engellere rağmen hayattaki dik ve onurlu duruşları ile başarılarını dile getirmeye çalıştım. Umarım gündeme getirmeyi başarmışımdır. Tek amacım bu fotoğraflar sayesinde engellilerin problem ve sıkıntılarının Türkiye’nin gündemine tekrar gelmesi, insanların bir daha düşünmesi ve bu kardeşlerimize benim duyduğum saygı ve sevgiyi onların da duymasını sağlamak.”
   Bir gazetecinin, ”Çalışma sırasında yaşadığınız özel anları bizimle paylaşır mısınız?” sorusu üzerine ise Bilgili, ”Fotoğrafını çektiğim bütün arkadaşlarımın gösterdiği maddi, manevi ve fiziksel becerilerin çoğunu biz gösteremiyoruz. Onlardaki psikolojik ve beyinsel gücü birçoğumuz gösteremiyoruz. Onlara olan hayranlığım çok üst noktada. Her anımız çok değerli ve duygusaldı. Tekrar ediyorum bu belki de benim hayatımın en başarılı işiydi ve en mutlu anlarıydı” diye konuştu.
  
   -”ENGELLİLERİ HİÇBİR YERDE GÖRMÜYORUZ”-
  
   Bilgili, ”Türkiye’de engelli vatandaşlarımıza gereken sosyal destek sağlanıyor mu?” sorusuna da şu yanıtı verdi:
   ”Sağlanmadığını hepimiz biliyoruz. Türkiye’de yaklaşık 8.5 milyon engelli vatandaş var. Bu Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 13’ünü teşkil ediyor. Kendilerini hiçbir yerde görmüyoruz. Türkiye’deki engellilerin gerçekten altyapı olarak büyük sıkıntı çektiğini biliyoruz. Umarım bu sergi sayesinde insanları uyarmış oluruz.”
   Fotoğrafları Türkiye çapında sergilemeyi ve hatta uluslararası boyuta taşımayı hedeflediklerini belirten Serdar Bilgili, çalışmayı daha sonra kitaplaştıracaklarını da dile getirdi.
  
   -TEMPO YAYIN KOORDİNATÖRÜ SABUNCU-
  
   Tempo Dergisi Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu da serginin yaklaşık bir yıldır yürütülen ”Engelleri Kaldıralım” projesinin en önemli ayağı olduğunu dile getirerek, ”Amacımız engellilerin dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de hayatın her alanında bizimle beraber hak ettikleri yerde olmasını sağlamak. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz” dedi.
   Açılışa katılan, doğuştan kolları ve bacakları olmayan, 7 yaşından beri yunus derisinden yapılmış özel mayosuyla yüzen 31 yaşındaki Murat Çolpan da ”Hükümet’in bize sahip çıkmasını istiyoruz. İş istiyoruz. Bize engelli maaşı olarak çok komik bir para veriliyor. 3 ayda bir aldığımız 680 YTL ile biz nasıl geçineceğiz, nasıl evlenip çocuklarımıza bakacağız” diye konuştu.
   Çolpan, insanların kendilerine acımaması ve dışlamamasını istediklerini ifade etti.
   Aralarında spor menajeri Gerald Metroz ve zihinsel engellilerle ilgili bir kuruluşta sosyal görevli olarak çalışan Thuy Esselier’in aşkını anlatan fotoğrafların da yer aldığı sergi 30 Ocak Salı gününe kadar açık kalacak.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.