[16 Temmuz] Ak Parti Adayi Zafer Çağlayan, Engellilerden Oy İstedi

Kategori : Genel |

ANKARA  (CİHAN) – AK Parti’nin Ankara milletvekili adaylarından Zafer Çağlayan, AK Parti’nin felsefesini insana dayandıran, insanı siyasetin merkezine koyan tek parti olduğunu belirterek, “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin anlayışındayız. Özürlü-özürsüz ayrımı yapmadan tüm insanların yüceltilmesinden yanayız” dedi.
 Zafer Çağlayan, seçim çalışmalarını inginç etkinliklerle sürdürüyor. Daha önce maden ocaklarına inen, araba yarışlarına katılan Zafer Çağlayan, bu kez de engellilerden oy istedi. Zafer Çağlayan, seçim çalışmaları kapsamında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve konfederasyona bağlı federasyon başkanları ile bir toplantı düzenledi. Çağlayan, toplantının yapıldığı salona engelli bir gencin tekerlekli sandalyesini sürerek girdi.


 Burada engellilerle ilgili partisinin ve kendisinin yapmayı düşündüğü düzenlemeler hakkında bilgi veren Zafer Çağlayan, engelli temsilcilerinin görüş ve önerilerini dinledi. Toplantıda ilk konuşmayı yapan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Zülfikar Akar, kendileri için söylenen ‘engelli’ ve ‘özürlü’ ifadelerini kaldırmak istediklerini, bu ayrışmaya karşı olduklarını söyledi.
 Özürlüler olarak ‘isteyen, talep eden’ kesim olmak istemediklerini, karşılarında da veren, yardım eden bir kesim istemeklerini vurgulayan Zülfikar Akar, engelli-engelsiz ayrımı yapılmadan tüm insanların üretime ve toplumsal hayata katılmasını istediklerini kaydetti. Özürlülerin 80 yıldır ihmal edildiğini savunan Akar, “Biz, isteyen, talep eden kesim olmak istemiyoruz. Devletin verdiği imkanlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyoruz. İktidarların, plan ve projelerinde özürlülerden aktif olarak yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.
 AK Parti Ankara Milletvekili adayı Zafer Çağlayan ise, özürlü ve engellilerin toplumun diğer kesiminden ayrı tutulmasına karşı olduklarını belirterek, Türk toplumunun özürlülere yaklaşım konusunda eğitilmesi gerektiğini kaydetti. Engelli-engelsiz ayrımına, toplamda bu anlamda bir ayrışma yaşanmasına karşı olduklarını belirten Zafer Çağlayan, aynı yerde çalışma, aynı yerde okuma, aynı yerde yaşama imkanının sağlanması gerektiğini kaydetti. Özürlü veya özürsüz insanların birbiriyle dayanışmasından daha doğal birşey olmayacağını dile getiren Çağlayan, AK Parti’de siyaset yapmaya karar vermesinin nedeninin, AK Parti’nin felsefesini insana dayandırması ve insanı siyasetin merkezine koyması olduğunu söyledi.
 Seçimden sonra geleceği konum ne olursa olsun özürlülerin fahri temsilcisi olacağını dile getiren Zafer Çağlayan, 4.5 yıllık AK Parti iktidarının, önceki dönemlere göre özürlüler açısından yararlı çalışmalarla geçtiğini söyledi. 2001 yılında 11 bin olan özürlü istihdamının, 2006 yılında 23 bine çıktığını hatırlatan Çağlayan, AK Seçim Beyannemesi’nde özürlülerle ilgili bölümü okuyarak iktidar olduklarında yapacakları icraatlerı anlattı.
 Zafer Çağlayan, konuşmasının ardından engelli temsilcilerinin görüş ve önerilerini dinledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.