[17 Aralık] Kardeşi Değil, El Oğlu Duydu

Kategori : Genel |

Genel merkezi İzmir’de olan Dünya Engelliler Derneği, babalarından miras kalan evde tek başına yaşam mücadelesi veren ve evin satılması için ablasının açtığı davayı kaybeden İzmirli spastik engelliye yardım etmek ve evinden çıkarılmasını önlemek için kampanya açtı.
   Spastik engelli Nesrin Ersoy (42), AA muhabirine yaptığı açıklamada, babası Celalettin Ersoy’un 2 yıl önce ölmesiyle Buca Hürriyet Mahallesindeki 32 metrekare evde tek başına kaldığını ifade etti.
   Komşularının yardımıyla yaşam mücadelesi verdiğini ve devletin engellilere sağladığı yardımlar dışında hiç geliri olmadığını dile getiren Ersoy, kardeşlerinden memur emeklisi olan Ç.K’nin kendisinden 50 YTL kira istediğini, ancak maddi imkanı olmadığı için bu talebe cevap veremediğini söyledi. Kardeşinin davranışı nedeniyle üzgün olduğunu belirten Ersoy, ”Neden böyle yaptı, bilmiyorum. Beni babamızdan miras kalan evden atmak için dava açtı ve kazandı” diye konuştu.
   Huzurevinde kalabilmek için yaptığı başvuruların kabul edilmediğini ifade eden Ersoy, ”Komşularım dışında bana kimse yardım etmiyor. Onlar da olmasa ne yapacağımı bilmiyorum” diye konuştu.
  
   -DAVA-
  
   Nesrin Ersoy’un ücretsiz avukatlığını üstlenen Sibel Önder, yaptığı açıklamada, Ç.K’nin, diğer 2 kardeşinin karşı çıkmasına rağmen, 4. Sulh Hukuk Mahkemesinde yaklaşık 1.5 yıl süren davayı kazandığını kaydetti.
   Nazım İmar Planında evin, yeşil alan olarak belirlendiğini, buna karşın ”baraka” haldeki 1 oda ve salondan oluşan eve, 10 bin YTL değer biçildiğini kaydeden Önder, ”Ev açık artırmayla yüzde 40 indirim yapılarak satılacak. Dolayısıyla her kardeşe 2 bin YTL düşecek. Bu para ile davayı kazanan abla ne yapacak bilmiyorum ama Nesrin Ersoy’un başka gidecek bir yeri yok” diye konuştu.
  
   -DÜNYA ENGELLİLER DERNEĞİ-
  
   Genel merkezi İzmir’de olan Dünya Engelliler Derneği Başkanı Ali Karaibrahimoğlu, Nesrin Ersoy’un durumundan Hürriyet Mahallesi muhtarının kendilerine bilgi vermesi üzerine haberdar olduklarını belirtti.
   Karaibrahimoğlu, şunları söyledi:
   ”Hukuki süreci biz de takip ettik. Davayı ablası kazandı. Ancak önemli değil. Endişe etmesine gerek yok. Biz bir kampanya düzenleyerek Ç.K’nin hisselerini satın alacağız ve Nesrin Ersoy’a hediye edeceğiz. O da evinde huzurlu bir şekilde kalabilecek.”
   Nesrin Ersoy da kendisine Karaibrahimoğlu’na sağladığı destek nedeniyle teşekkür etti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.