[17 Aralık] Osmangazi’de Yaşayan Engelliler Toplumsal Hayatla Bütünleşecek

Kategori : Genel |

BURSA (CİHAN) – Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 Engelliler Merkezi (OSEM), kayıtlara ve yeni projelere başladı.
  Osmangazi Belediyesi tarafından engellilerin sorunları çözülerek toplumsal yaşama ‘engelsiz’ olarak katılabilmeleri ve toplumsal hayatla bütünleşmeleri amacıyla hayata geçirilen OSEM, görme, işitme, ortopedik, zihinsel ve diğer özürlerinden dolayı desteğe ihtiyaç duyan her yaşta engelliye hizmet veren bir sosyal hizmet kuruluşu olarak ürettiği projeleri uygulamaya koyuyor.
 ‘Engelleri Kaldırıyoruz’ sloganıyla Elmasbahçeler Mahallesi’nde hizmete giren Osmangazi Belediyesi Engelliler Merkezi, 2007 yılı süresince ‘Engellileri Farkındalık Projesi’ni uygulayacak. Proje kapsamında gerçekleştirilecek eğitimler ve ortak sosyal etkinliklerle engellilerin toplumun bir parçası olduğu konusu vurgulanacak.

 Engellilere yönelik toplumsal bilinci ve farkındalığı artırmak için Osmangazi ilçesinde bulunan yaklaşık 1500 lise öğrencisine engellilerin sorunları ve beklentileri konusunda sunumlar ve skeçler gerçekleştirilecek. Özellikle genç engellilerin gönüllülük bilinci ve sosyalleşme süreçlerine katkıda bulunmak ve toplumla entegrasyonuna katkı sağlamak için liselerde engelli kolları oluşturulacak. Bu şekilde liselerde Engellilerle Dayanışma Kulüplerinin daha aktif hale gelmesi hedefleniyor.
 Toplumun engellilere bakış açısını ölçmek ve OSEM’le birlikte değişen gözlemleri belirlemek için OSEM etkinliklerinin öncesinde ve sonrasında iki ayrı anket uygulanacak. Buna göre sağlıklı insanların engelliler için değişen düşünceleri de saptanacak.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.