[17 Ekim] Isparta’da Engelliler Eğitimli Bakicilara Emanet

Kategori : Genel |

ISPARTA (CİHAN) – Isparta’da, zihinsel engelli ve bakıma muhtaç kişilere eğitim almış uzmanlar bakacak.
 Halk Eğitim Merkezi tarafından üç ay önce açılan Engelli Bakıcısı Yetiştirme Kursu’nu bitiren 48 kursiyerin tamamı işe yerleştirildi. 120 saatlik eğitimden geçirilen bu kursiyerlere; insan psikolojisi, beslenme, ilk yardım, sosyal aktiviteler ve davranma şekilleri konularında dersler verildi. Kursiyerler, pratiklerini ise huzurevi ve rehabilitasyon merkezlerinde yaptı.
 Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mevlüt Avcu, toplumda göz ardı edilen ‘engelli bakımının’ uzman kişiler tarafından yapılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Bilinçsizce yapılan müdahale ve davranışların engelliyi daha da kötüye götürerek toplumdan uzaklaştırdığını kaydeden Avcu, üç aydan buyana yürütülen çalışmalarda; engelli bireyin özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımını yapabilen, sosyal aktiviteler yaptırabilen, özel hastalarda bakım yapabilen, ilkyardım uygulayabilen kişiler yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Avcu, her engel grubundaki kişilere bakabilecek düzeyde yetiştirilen elemanların bu sayede bir meslek sahibi olduklarını kaydetti.

 
 Avcu, toplumsal duyarlılığı oluşturmak ve engelli bireylerin toplumsal hayatta yaşamış oldukları sıkıntıları en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi. Engelli bireyleri tecrit ederek, toplumdan ve istihdamdan dışlamanın bir çözüm olamayacağına dikkat çeken Avcu, “Engelli bireyleri toplumsal hayata katacak ve birey olarak öz benliklerini geliştirmelerine imkan verecek yapısal çözümler gereklidir.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.