[18 Eylül] Bacaklari Olmadan Yaşayan Engelli Bir Kadin, Sentetik Deniz Kizi Kuyruğu Sayesinde Yüzebilecek

Kategori : Genel |

AUCKLAND (CİHAN) – Yeni Zelanda’da bacakları olmadan yaşayan engelli bir kadın, sentetik deniz kızı kuyruğu sayesinde yüzebilecek.
 Ülkedeki haber sitelerinden www.stuff.co.nz’de verilen bilgilere göre, Auckland bölgesinde yaşayan Nadya Vessey (50), doğduğundan beri bacakları uygun gelişmediği için protez bacaklara mahkum. Çocukluğundan beri yüzmeyi seven Vessey’in sağ bacağı 7 yaşında, sol bacağı da 16 yaşında kesildi. Buna rağmen liseyi bitirene kadar, başarabildiği ölçüde yüzmeye devam eden Vessey, ilerleyen yaşlarda bu zevkinden mahrum kaldı. 
 Elverişsiz vücut yapısı nedeniyle yüzemeyen Vessey, bir gece internette sörf yaparken Yüzüklerin Efendisi ve King Kong gibi Hollywood filmlerine özel efekt hazırlamış olan Weta Workshop isimli şirketin web sitesine girdi.

 İlginç deniz kızı kuyruğu fikrini Weta yetkilileriyle paylaşmak isteyen engelli kadının, “Belki olur” düşüncesiyle gönderdiği e-posta’ya kısa sürede olumlu cevap aldı. E-posta’yı gördüklerinde heyecanlandıklarını bildiren Weta yöneticileri, Vessey’in üretim için gerekli malzemelerin ücretini vermesi halinde bir deniz kızı kuyruğu yapabileceklerini ve engelli kadına bağışlayabileceklerini söyledi.
 Çevresindeki insanların kendisine ‘küçük deniz kızı’ ismini taktıklarını belirten Vessey, “Bir yardım kuruluşundan büyük miktarda bağış almıştım. Aslında bunun için biraz utanıyorum. Fakat herkes benim fikrimden etkilendi. Neler olacağını göreceğiz. Nasıl bir beklentiye girebileceğime dair en ufak bir fikrim yok. Fakat eğlenceli olacak” şeklinde duygularını dile getirdi.
 Haberde, Vessey’in kuyruğun kullanılabilir ve pratik olup olmamasına dair endişelerinin olduğu, ancak Weta yöneticilerinin elastik maddeden üretilecek kuyruğun işe yarayacağını söyledikleri kaydedildi.
 Yakında hayallerine kavuşacak olan engelli kadının yüzücü arkadaşlarından Phill Fryer, “Bir deniz kızı olma fikri Vessey’in çok hoşuna gitti. Sahilde bir mitoloji kahramanı gibi görünecek” dedi

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.