[18 Eylül] Engelli Zeynep Yeşilyurt Yaşam Mücalelesi Veriyor

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Spastik engelli olan 53 yaşındaki Zeyhep Yeşilyurt, 2 çocuğu ve yatalak hasta ağabesiyle her an yıkılacak gibi duran derme-çatma bir evde hayat mücadelesi veriyor. Merkeze bağlı Evrenköy Mahellesi’nde oturan Yeşilyurt ailesinin hayatı 9 yıl önce yaşanan Marmara Depremi ile birlikte zorlaştı. Zeynep Yeşilyurt, eşinin depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybettiğini belirtiyor. Tüm sıkıntıların bundan sonra başladığını ifade eden Yeşilyurt, eşi ölmeden önce ‘kendi yağlarında’ kavrulduklarını ve kimseye muhtaç olmadıklarını dile getiriyor.  Yeşilyurt; “Eşim ayakkabı boyayarak evin geçimini sağlıyordu. Çok kazanmıyordu ama ihtiyaçlarımızı karşılıyorduk. Kimseye muhtaç olmuyorduk. O öldükten sonra 2 çocuk ve yatalak hasta olan abime bakmak zorunda kaldım. 5 yıl prefabrike konutlarda kaldık. Prefabrikelerin boşaltılmasıyla ağabeyim Galip’e ait her an yıkılacak gibi duran bu eve taşındık ve 4 yıldır burda oturuyoruz. Çatı akıyor, çukurda kalması sebebiyle evi kışın su basıyor. Üzerimize yıkılacak diye korkuyoruz. Kızım bu sebeple kız kardeşimin evinde kalıyor.” dedi.

 Kendisinin de engelli olması sebebiyle hareket yeteneğinin oldukça kısıtlı olduğunu, zor yürüyüp zor konuştuğunu anlatan Yeşilyurt, “70 yaşındaki ağabeyim yatalak hasta. Tedaviye ve bakıma ihtiyacı var. Penceresinde camı olmayan bir odada kalıyor. Cam kırıldığı için taktıramadık. Birkaç komşu hariç kimse kapımızı çalıp yardım etmiyor. Bazen yiyecek bir şey bulamıyoruz. Ramazanın bu gün beşinci günü olmasına rağmen kimse bir şey bırakmadı. Oğlum askerden yeni geldi, ama ilkokul mezunu olduğu için iş bulamıyor. Gündelik işte her zaman çıkmıyor. Belediye aşevi de uzak diye buraya yemek getirmiyor. Ben de her zaman gidip alamıyorum.” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.