[18 Haziran] Hapse Giren Yüzde 78 Engelli Uzman Çavuşun Eşi: Ne Olur Eşimi Kurtarin

Kategori : Genel |

OSMANİYE (CİHAN) – Osmaniye’de, el bombası patlaması sonucu yüzde 78 engelli olan bir jandarma uzman çavuşun ailesi yaşam mücadelesi veriyor.
6 yıl önce yaralanan ve malulen askerlikten ilişiği kesilen uzman çavuş, ardından bir de cezaevine girince ailesi ile anne ve babası ortada kaldı. Uzman çavuşun çaresiz eşi, yetkililerden kendilerine sahip çıkması için çağrıda bulundu.
 Mardin Jandarma Özel Harekât Grup Komutanlığı’nda görevli Jandarma Uzman Çavuş Yakup Bülbül (32), 2001’in şubat ayında iddiaya göre, önce bir astsubayın verdiği ve oyuncak diyerek dolabında saklamasını söylediği el bombasını dolabına koydu. Aradan birkaç gün geçtikten sonra dolabını birlikte kullandığı arkadaşı Uzman Çavuş Şahin Çetin el bombasını alarak kurcalamaya başladı. Bombanın aniden patlaması sonucu Çetin hayatını kaybederken, yaralanan Yakup Bülbül, kafatasına aldığı isabet ile ağır yaralı olarak GATA’da tedavi altına alındı.

 
Kafatasının büyük bir bölümü hasar gören ve 28 aylık tedavisi sonunda yüzde 78 iş görmezlik raporu verilen Yakup Bülbül’ün sözleşmesi Jandarma Genel Komutanlığı tarafından feshedildi. Bundan sonra da Bülbül ailesinin sıkıntıları da başladı.
  Olayın düğünlerine bir hafta kala meydana geldiğini belirten Mehtap Bülbül aradan geçen zaman içerisinde eşinin olaydan suçlu bulunarak 10 gün kadar önce cezaevine gönderildiğini söyledi.
 Kocasının uzun zamandır yaşam mücadelesi verdiğini ve bakıma muhtaç olduğunu belirten eş Bülbül, “Eşimle daha önceden resmi nikah yaptırmıştık. Düğünümüze bir hafta vardı. Ancak bu talihsiz olay bizi derinden yaraladı. Ben yıllarca eşime baktım. İlk olarak eşimin maaşı kesildi. Ardından eşimi tedbirsizlik nedeni ile ölüme ve yaralanmaya sebep olmaktan mahkemeye verdiler. Mahkeme sonunda 19 ay hapis cezası aldı. Bu yetmiyormuş gibi olay sonrası ölen uzman çavuşa ve malul gazi olan bir diğer uzman çavuşa verilen tazminatları da bizden almak için dava açıldı. Biz burada açlıkla mücadele ederken bütün bunlar bizi derinden sarstı. Eşime takma göz vermişlerdi. Alsınlar bunu tazminata saysınlar” dedi.
 Osmaniye’nin Dr.İhsan Göknel Mahallesi’nde kayınpederi, kayınvalidesi, 4 yaşındaki oğlu Bünyamin ve 8 aylık oğlu Burak ile birlikte oturan Mehtap Bülbül, 6 aylık ev kirasının biriktiğini, karınlarını ise komşularının ve dostlarının yardımı ile doyurduklarını belirterek, yetkililerden yardım istedi.
 Eşinin yarı felçli ve epilepsi hastası olduğunu, bu şekilde cezaevine konulduğunu aktaran Bülbül, “Eşim oradan kesinlikle sağ çıkamaz. Benim kocam yıllarca dağlarda teröristlerle savaştı. Aç ve susuz dağlarda kaldı. Ölüm tehlikeleri geçirdi. Bir seferinde dağda donmaktan son anda kurtuldu. Üstün hizmetinden dolayı takdirnameler aldı. Şimdi bütün bunların ödülü bu mu olmalı?” şeklinde konuştu.
Ailece perişan durumda olduklarını söyleyen Mehtap Bülbül, yetkililerden yardım isteyerek şunları söyledi: “Bombanın patlaması olayında eşim kesinlikle suçsuzdur. Çünkü eşim, astsubayının verdiği emir ile bombayı dolabına koymuş. Ancak mahkeme eşimi suçlu buldu. Bu nasıl adalet? Buradan Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza sesleniyorum. Eşime yardım etsinler. Yoksa hem çocuklarımı ve hem de kendimi öldüreceğim. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.”
Bu arada oğlunun yaşadıklarından dolayı zaman zaman tansiyonu yükselen anne Melek Bülbül de (67), yetkililerin oğluna sahip çıkmasını istiyor. Uzman çavuşun 4 yaşındaki oğlu Bünyamin’in bütün olaylardan habersiz babasının fotoğrafını gülümseyerek öpmesi herkesi duygulandırdı. Yaşadıkları olaylardan dolayı çaresiz olan Bülbül ailesi şimdi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.