[19 Aralık] Toki, Engelli Vatandaşlara Yönelik Engelsiz Yaşam Merkezi Kuracak

Kategori : Genel |

ARDAHAN  (CİHAN) – Ardahan Valisi Murat Yıldırım, önümüzdeki yıl için Engelsiz Yaşam Merkezi kuracaklarını söyledi. Vali Yıldırım, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü ile proje hazırladıklarını ve bu projenin finansmanın da TOKİ tarafından karşılanacağını ifade etti.
 Vali Murat Yıldırım’ı makamında ziyaret eden sivil toplum örgütleri temsilcileri, özürlü vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler. Ardahan’da kurulması arzu edilen özürlü vatandaşlara yönelik bir rehabilitasyon merkezinin gerekliliğine işaret eden temsilciler, bu konuda Yıldırım’dan yardım istedi.


 Ardahan Bedensel ve Zihinsel Özürlüler Derneği Başkanı Muhammet Şentürk, Başkan Yardımcısı Yalçın Sütçü ve özürlülere yönelik çalışma ziyareti için Ardahan’a gelen Artvin Zihinsel Özürlüler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, Artvin Gazeteciler Derneği Başkanı Sedat Varan ve Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Necmi Asuman’ı kabul eden Vali Yıldırım, özürlülerin sorunlarını yakından bildiğini ve elinden geleni yapacağını söyledi. Vali Murat Yıldırım, devletin imkanları ile dernekler il müdürlüğü aracılığıyla ilde özürlülere yönelik dernek kurulması için elinden geleni yaptığını ifade ederek, bundan sonra ise dernek yöneticilerinin ve Ardahanlılar’ın derneklerine sahip çıkmasını istedi. Yıldırım, halkın desteği olmadan dernek faaliyetlerini yürütmenin zor olduğunun altını çizerek, valilik olarak sivil toplum örgütlerine elinden gelen her türlü yardımı yapacağını belirtti. Derneklerin tabela derneği olmaktan çıkması gerektiğinin altını çizen Yıldırım, özürlülere sahip çıkmanın ve onların hayatını kolaylaştırmanın sosyal devlet ilkesi gereği olduğunu herkesin bilmesini istedi.
 Ardahan Bedensel ve Zihinsel Özürlüler Derneği Başkanı Muhammet Şentürk ise derneğin yeni kurulduğunu ve yer sıkıntılarının olduğunu dile getirdi. Şentürk, dernek olarak kendilerine uygun bir yer verilirse özürlüler ile iletişimin daha etkin sağlanacağı konusunda faydalı olacağını ifade etti. Vali Murat Yıldırım ise Ardahan ilinde özürlü vatandaşların sayısının tespiti için sağlıklı  çalışma yapılmasının gerekliliğini söyledi. Özürlülere yönelik yapılacak çalışmalarda planlama yapılması için bunun şart olduğunu söyleyen Vali Yıldırım, misafirlere Ardahan ilinde 23 Şubat 2006 tarihinde açılan Toplum Merkezi hakkında bilgi verdi. Gelecek yıla dönük Engelsiz Yaşam Merkezi kurma çalışmalarını başlattıklarını söyleyen Yıldırım, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü ile proje hazırladıklarını ve bu projenin finansmanın TOKİ tarafından karşılanacağının müjdesini verdi. Vali Yıldırım, “2007 yılında temeli atılacak olan bu merkezde 50 ila 75 kişiye hizmet verecek. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde özürlülere, yaşlı, muhtaç ve sahipsiz insanlara hizmet verecektir. Bu merkez bir anlamda Ardahan ilinde istihdam oluşturacaktır.” dedi. 
Artvin’den çalışma ziyareti için Ardahan’a gelen dernek başkanları ise, Artvin ilinde sivil toplum çalışmaları hakkında bilgi aktardılar. Artvin Zihinsel Özürlüler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz, derneğin 9 yıl önce kurulduğunu ve bugüne kadar özürlüler konusunda toplumsal duyarlılığın artırıldığını, bilincin geliştirildiğini, kamu kurumlarından gerekli desteğin alındığının altını çizdi. Ersöz, şu anda Artvin’de İşkur ile birlikte özürlülere yönelik Bilgisayar Eğitim Projesi uyguladıklarını, kurs bitiminde 20 engelli gence Milli Eğitim Sertifikası verileceğini, bu eğitim sonucunda engellilerin de vasıflı eleman olacağını ve işe girmede büyük avantaj elde edeceklerini söyledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

2 yazısına [19 Aralık] Toki, Engelli Vatandaşlara Yönelik Engelsiz Yaşam Merkezi Kuracak yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.