[19 Aralık] Çegd Engellilere İstihdam Sağlayacak

Kategori : Genel |

KAYSERİ  (CİHAN) – Çıraklık Eğitimini Geliştirme Derneği (ÇEGD) engelli vatandaşları eğiterek istihdam sağlayacak.
 İş’de Engelli Projesi ile 18-40 yaş arası engelli vatandaşları bilgisayarlı muhasebe ve büro yönetimi alanlarında eğitmeyi amaçladıklarını kaydeden ÇEGD Başkanı Mehmet Faruk Vural, Türkiye’de çalışma ihtiyacı hisseden engelli sayısının her geçen gün giderek arttığını belirterek, “İhtiyaçlar artıyor ancak karşılanmasında zorluklar yaşanıyor. İşyerlerinde çalışan engelli vatandaşlar vasıfsız oldukları için işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayamıyor iş kaybı sorununa neden oluyor. Vasıflı eleman ihtiyacını gidermek ve aynı zamanda bedensel engellileri topluma ve iş hayatına entegre etmek için proje hazırladık.” dedi.

 Proje sayesinde engelli vatandaşlarında hayatlarını çalışarak idame etmelerine imkan tanınacağını kaydeden Vural, 11 ay sürecek olan projede amaçlarını şu şekilde anlattı, “İşletmelerin çalıştırmakla yükümlü olduğu bedensel engelli insanların, işletmelerin ihtiyacı olan vasıflı eleman statüsüne kavuşması. Bedensel engelliler için bir eğitim ünitesi oluşturulması. Bölgede eğitim almamış yada kısıtlı eğitim almış bedensel engellilere mesleki kariyer kazandırılması. İşletmelerin yerel ve ulusal yetkililer ile iletişim kurmaları, vasıflı bedensel engelli ihtiyaçlarını gidermelerinin sağlanması.”
 Kayseri’de yaşayan 18-40 yaş arası en az ilkokul mezunu, mesleki eğitim almamış yada kısıtlı eğitim almış 60 bedensel engelliye kurs vereceklerini bildiren Vural, eğitimler sonrasında bu kişilerin işe yerleştirileceğini açıkladı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.