[19 Haziran] İş Adaminin Katkilariyla Yaptirilan Otistik Engelliler Rehabilitasyon Merkezi Açildi

Kategori : Genel |

SAKARYA (CİHAN) – Adapazarı’nda hayırsever bir iş adamının katkılarıyla yaptırılan Otistik Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Sakarya Valisi Hüseyin Atak tarafından açıldı.
 Serdivan beldesinde hayırsever iş adamı Abdullah Ünal’ın katkılarıyla yaptırılan Ayşe-Sadi Ünal Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran ile AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer üstün tarafından yapıldı.
 Açılış töreninde konuşan Sakarya Valisi Hüseyin Atak, il genelinde özel ve kamu kesiminde bin 650’ye yakın özürlü vatandaşın rehabilite edildiğini ve eğitim gördüğünü söyledi. Atak, bu rakamın Sakarya açısından normal bir rakam olmadığını ve gerek devlet, gerekse özel sektör olarak bu rakamın çok daha üzerine çıkılması gerektiğini vurguladı. Sakaryalıların özürlülere sahip çıktığını kaydeden Atak, otistik engellilerin ailelerine mahkum olmadan, rahat bir ortamda rehabilite edilmelerinin kendilerinin sağlıklı gelişimi açısından gerekli olduğunu ifade etti.


 Atak, ülke genelinde 11 milyona yakın özürlü grubunun bulunduğunu dile getirdi. 2005 yılında çıkarılan Özürlüler Kanunu’nun bir devrim niteliğinde olduğunu belirten Atak, bu kanunda özürlü vatandaşlara çok çeşitli haklar verildiğini söyledi. Atak, bu hakların özürlüler tarafından en iyi şekilde kullanılmasının büyük bir önem arz ettiğine dikkat çekti.
 AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ise batı ülkelerinde özürlülerin sokağa rahatça çıktıklarını, ancak Türkiye’de rahatça çıkamadıklarını anlattı. Üstün şunları söyledi: “Sanırsınız ki bizim ülkemizde hiç özürlü insan yok. Sokaklarda özürlüleri göremezsiniz. Çünkü, özürlü insanlarımızdan utanıp onları evlere kapatmışız. Acaba komşu ne der diyerek odalarımıza hapsetmişiz, bazı köylerde de zincirlere vurmuşuz. O bakımdan, ilk kez toplumda böyle bir sorunla yüzleşme cesaretini gösteriyoruz.”
 700 metrekarelik alan üzerinde yapılan ve 8 ayda tamamlanan rehabilitasyon merkezi 50 otistik engelliye hizmet verecek.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.