[19 Mart] Maça Alinmayan Görme Özürlüler Suç Duyurusunda Bulundu

Kategori : Genel |

KONYA (CİHAN) – Konyaspor-Galatasaray karşılaşmasını izlemek isteyen görme özürlü vatandaşlar, yetkililer tarafından stada alınmayınca, suç duyurusunda bulundu.
İddiaya geçtiğimiz hafta Konya Atatürk Stadında oynan Konyaspor-Galatasaray karşılaşmasını izlemek üzere stada gelen bir grup görme özürlü vatandaş, engelliler için ayrılmış olan tribünlere alınmadı.

Görme engelliler olarak maçları takip etmek ve o heyecanı hissetmek amacıyla stada gelen görme özürlü vatandaşlara, engelliler için hazırlanmış olan tribünlere sadece ortopedik özürlülerin girebileceğini, görme özürlülerin bundan yaralanamayağı söylendi. Stada alınmayan vatandaşlar konuşacak yetkili bulamayınca, son çare olarak stad amirine gittiler. Stad amirinin ‘Görme bir ortopedik özür değildir, istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz’ sözleri üzerine görme özürlü Avukat Suna Yılmaz konuyu yargıya taşıdı.
 Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi tarafından Konyaspor binası önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Avukat Suna Yılmaz; ” Toplu olarak gittiğimiz statta engelliler için ayrılmış olan bölüme alınmadık. Gerekçe olarakta görme engelliliğin bir ortopedik engel olarak kabul edilmemesidir. Bu insanlar arasında ayrımcılığı ortaya çıkarmaktadır. Bizde bu konuda basın yolu ile suç duyurusunda bulunacağız. Başta Cumhuriyet Başsavcısı olmak üzere bütün savcılarımızıda göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
 Görme özürlülerin sürekli olarak toplumdan dışlandıklarını dile getiren Yılmaz, bu konuyu halkın vicdanına havale ettiklerini sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.