2 Bin Görme Engelli, Kitaplarini İnternetten Okuyor

Kategori : Genel |

Boğaziçi Üniversitesi Görme  Engelliler Teknoloji Merkezi (GETEM) bünyesinde oluşturulan Türkiye’nin  ilk dijital kütüphanesinden yaklaşık 2 bin görme engelli yararlanıyor. GETEM Direktörü görme engelli Engin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, görme engellilerin en önemli sorununun mürekkep baskılı  yazıları okumak olduğunu söyledi.Okuma sorununa, daha önce sesli kitap gibi çeşitli çözümler üretildiğini  ancak bunların herkesin kitaplara erişimini sağlayamadığını ve  kasetlerin çabuk yıprandığını belirten Yılmaz, İnternet teknolojisinin  yaygınlaştırılması ve hızlanmasıyla Boğaziçi Üniversitesi olarak 2006  yılında GETEM’i hayata geçirildiklerini anlattı. GETEM Projesi kapsamında gönüllülerin okuduğu kitapların dijital ortama  aktarıldığını belirten Yılmaz, kişilerin kitapları okuyabilmek için  görme engelli olduğunu belgelemeleri gerektiğini bildirdi. Engellilerin,  sağlık raporlarını veya özürlü kimlik kartlarını merkeze fakslayarak  www.getem.boun.edu.tr adresine ücretsiz üye olabileceklerini kaydeden  Yılmaz, böylece istedikleri zaman dijital kütüphanedeki kitaplara  ulaşabileceklerini ifade etti.
       Kütüphanede gönüllülerin seslendirdiği 6 bin 300’ün üzerinde eser  bulunduğuna işaret eden Yılmaz, ”Bu proje, kitaplara Türkiye’den ve  dünyadan ulaşımı oldukça kolaylaştırdı ve görme engelliler, eserleri  ister bilgisayarlarından ister MP3 çalarlarında dinleyebilme olanağına  kavuşmuş oldu” diye konuştu.
      
       -KÜTÜPHANELER ARASI İŞ BİRLİĞİ YAPILDI-
      
       Bugüne kadar pek çok merkezde okunan kitapların da GETEM’de toplandığına  dikkati çeken Yılmaz, böylece bir kitabın birden fazla okunmasından  kaynaklanan zaman ve emek kaybının da önlendiğini söyledi.
       Altı Nokta Körler Derneği, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Beyazıt  Devlet Kütüphanesi, Bakırköy Rıfat Ilgaz Kütüphanesi ile birçok merkezin  kendi bünyelerinde ürettikleri sesli kitapları GETEM’e gönderdiğini  kaydeden Yılmaz, ”Kütüphaneler arası iş birliği sonucunda görme  engelliler çok daha fazla esere daha kısa sürede erişme olanağına  kavuştular” dedi.
       Dijital kütüphaneye, görme engelliler alanında hizmet veren sivil toplum  kuruluşlarının da üye olabildiklerini belirten Yılmaz, yaklaşık 30 sivil  toplum kuruluşunun dijital kütüphaneden yararlandığını bildirdi.
      
       -GÖNÜLLÜLÜK İÇİN BİR BİLGİSAYAR BİR DE KULAKLIKLI MİKROFON YETERLİ-
      
       Kütüphanede yer alan eserlerin gönüllülerce okunduğunu anımsatan Yılmaz,  gönüllü okuyuculuk için internet bağlantısı bulunan bir bilgisayarla bir  kulaklıklı mikrofonun yeterli olduğunu kaydetti.
       Görme engellilere gönüllü kitap okumak için vatandaşların haftada  yalnızca birkaç saatini ayırmalarının yeterli olduğunu belirten Yılmaz,  gönüllü olmak isteyenlerin üyelikten sonra internet sitesinde yer alan  ”gönüllü okuyuculuk” bağlantısındaki ses kayıt programını indirip ses  kaydı yapabildiklerini anlattı.
       Sitede görme engellilerin talepleri doğrultusunda oluşturulan kitap  listesinden seçme şansları bulunduğunu ifade eden Yılmaz, gönüllünün  yine internet üzerinden gönderdiği ses kaydını gerekli düzenlemeler  yapıldıktan sonra siteye koyduklarını kaydetti. Yılmaz, görme  engellilerin daha çok o dönemde çıkan popüler kitapları tercih  ettiklerini belirterek, ”Bu günlerde Turgut Özakman’ın Diriliş kitabına  görme engellilerden çok talep geliyor” dedi.
       Özellikle görme engelli öğrenciler için kütüphanede akademik kitapların  da bulunduğunu dile getiren Yılmaz, bunları üniversite öğrencilerinin  okunduğunu belirtti. Yılmaz, çok sayfalı kitapların öğrencilere  dağıtılarak okutulduğunu ifade etti.
      
       -İNGİLİZCE KİTAPLAR DA VAR-
      
       İnternet sitelerine kayıtlı 7’den 77’ye 2 bin görme engellinin  bulunduğunu bildiren Yılmaz, kütüphanede 400 civarında da radyo  tiyatrosu kaydı olduğunu  belirtti. Aktif olarak yaklaşık 500 gönüllünün  görme engellilere hizmet verdiğini kaydeden Yılmaz, kütüphanede  İngilizce kitapların da yer aldığını söyledi. Yılmaz, gönüllülerin  istedikleri takdirde başka dillerde de kitap okuyabileceklerini  vurguladı.
       Siteye üye görme engellilerle internet üzerinden kurdukları bir grupla  haberleştiklerini anlatan Yılmaz, böylece görme engellilere her ay  siteye hangi kitapların eklendiğini bildirebildiklerini kaydetti.
      
       -”EN TEMEL SORUNUMUZ BİR ŞEYLERİ OKUYAMAMAK-
      
       Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile Rehberlik ve Psikolojik  Danışmanlık Bölümünden 2002 yılında mezun olan ve Rehberlik ve  Psikolojik Danışmanlık BÖlümünü birincilikle bitiren Yılmaz, aynı  zamanda bir görme engelli.
       Psikoloji alanında Boğaziçi Üniversitesinde mastırını da tamamlayan  Yılmaz, bir görme engelli olarak GETEM’in hizmetinin kendileri için  önemine işaret etti. Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:
       ”Görme engelliler olarak en temel sorunumuz bir şeyleri okuyamamak.  Bunun için birilerine muhtaç oluyorsunuz. GETEM gibi kuruluşların en  temel işlevi, kişiyi daha bağımsız hale getirmesi. Başkalarına bağımlı  olmadan yaşayabilmelerini sağlıyor. Bu da kişinin birey olabilmesini,  kendine daha fazla güvenmesini ve insanlarla eşit durumda hissetmesini  sağlıyor. Engelliyi engelli yapan toplumdaki düzenlemelerden kaynaklanan  engellenmişlik. Bu düzenlemeler ne kadar engel olmaktan çıkarsa  engellilik dediğimiz kavram da o kadar önemini yitirir.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.