[20 Aralık] Görme Engelliler Eğitim Aktiviteleriyle Desteklenecek

Kategori : Genel |

Valisi Oğuz Kağan Köksal, engelliler konusunda en büyük sıkıntının, engellinin hayata küsmesi ve mücadeleyi bırakması olduğunu belirterek, ”Engellilere yönelik eğitim çalışmalarını desteklemek toplum olarak borcumuzdur” dedi.
   Çağdaş Görmeyenler Derneği tarafından yürütülen ve İzmir Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen ”Görme Engellileri Eğitim Aktiviteleriyle Destekleyerek Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesi” projesi çerçevesinde yenilenen dernek binası hizmete açıldı. İzmir Valisi Köksal, çalışmalarına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından
   destek sağlanan Çağdaş Görmeyenler Derneği’nin önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Engellilere yönelik en önemli çalışmanın eğitim olduğunu ifade eden Vali Köksal, engellilere yönelik eğitimin ne pahasına olursa olsun yapılması gerektiğini belirtti. Köksal, şöyle dedi:
   ”Engellilere yönelik eğitim çalışmalarını desteklemek toplum olarak borcumuzdur. Verilen bu eğitimlerin mutlaka karşılığını alırsınız. Okul veya meslek eğitimlerinin yapılması ve engellilerin bu eğitimlere katılması sağlanmalıdır.”
   İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serpil Güngör ise dernek binasının İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Ahmet Piriştina tarafından kazandırıldığını, yenileme çalışmalarına da destekler verdiklerini söyledi. Belediye olarak engellilerin fiziki koşullarının iyileştirilmesi kadar eğitimine yönelik çalışmalar da yaptıklarını belirten Göngör, toplumun eğitim düzeyinin yükseltilmesinde, engellilere yönelik eğitim çalışmalarının da önemli bir yer tuttuğunu belirtti.
   Türkiye Körler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Süha Sağlam ise eğitim alan engellilerin topluma kendini daha kolay kabullendirebileceğini söyledi.
   Çağdaş Görmeyenler Derneği Genel Başkanı Faruk Özen ise açılan kursların, engellilerin iş ve sosyal yaşamda daha etkin ve başarılı olabilmesinin yolunu açacağını belirterek, hizmete açılan binada dersliklerde önemli çalışmalara imza atacaklarını sözlerine ekledi.
   Vali Köksal, açılıştan sonra başlatılan kurslar hakkında bilgi aldı, engellilerin sorunlarını dinledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.