[20 Eylül] Ağziyla Ok Atan Milli Sporcu Protez İstiyor

Kategori : Genel |

MUĞLA (CİHAN) – Muğla’nın Ula ilçesinde yaşayan engelli milli okçu Semray Taş Özer (23), Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün çim sahasında bir yıldır aralıksız çalışıyor. Özer, protez alındığı takdirde 2008 Çin’de düzenlenecek Paralimpik (Engelliler) Olimpiyatları’na katılarak, Türkiye’yi başarıyla temsil etmek istiyor.
 Özer, henüz 7 aylıkken şöminenin üzerine düşerek sağ elini bileğinden kaybetmiş. Yüzünün sağ tarafı da yanan talihsiz kız, hayata küsmek yerine sporla yaşama sarılmış ve 14 yaşına geldiğinde, bir eli olmamasına rağmen okçuluğa başlamış. Şaşırtan bir azimle oku ağzıyla tutup sol eliyle yayını geren Özer, rahatsızlıkları sebebiyle zaman zaman ara verse de engelliler alanında birçok birincilik kazanmış ve Türkiye Şampiyonluğu elde etmiş. Semray Taş Özer, 2008 Paralimpik (Engelliler) Olimpiyatları’na katılmak olduğunu belirterek, protez eli olmadığı için bu hayalini gerçekleştirmesinin zor olduğunu söylüyor.

 
 Özer, “Bir yıldır aralıksız olarak olimpiyatlara girebilmek için hazırlanıyorum. Bu olimpiyata gitmem bir protez sebebiyle olmazsa bütün hayallerim yıkılır.” diyor. Dünyada ağzıyla ok atan sadece İtalya’da iki erkek sporcu olduğunu, kadın olarak ise kendisinden başka kimse bulunmadığını anlatan Özer, “Kendi kategorisinde yarışacak biri olmadığı için kollarını kullananlarla yarışmak istiyorum. Bunun için de proteze ihtiyacım var.” şeklinde konuştu.
 Protez elin 30 bin YTL olduğunu söyleyen Özer, “Türkiye’de bedensel engelli sporculara destek verilmeli. Devletin ve hayırsever vatandaşlarımızın yardımını bekliyorum. Protezim olursa Çin’deki olimpiyatlarda onların yüzünü kara çıkarmayacağıma söz veriyorum.” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.