[20 Eylül] Engelli Çocuklarini Okutmak İçin Çabaliyor

Kategori : Genel |

Aydın’ın Didim ilçesinde bir kadın, doğuştan  engelli üç çocuğundan ikisini her gün ikiz bebek arabasıyla okula  götürüp getiriyor. Alınan bilgiye göre, altı çocuk annesi  Muhlise Pekediş, doğuştan  engelli üç çocuğunun yanı sıra ”normal”, doğumla dünyaya gelen diğer  üç çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyor. Tıp dilinde ”Mukopoli Sakkaridoz” olarak bilinen hastalığı bulunan üç  çocuğunu okutabilmek için mücadele başlatan anne, bu çabasını güç  şartlar altında yerine getirmeye çalışıyor. İlköğretim okulunu bitiren 16 yaşındaki oğlu Özgür’ün bir restoranda  çalışan babasına destek olmak için Didim’in işlek caddelerinde ve  Altınkum sahilinde, insanların kilolarını tartarak para kazandığını  belirten Muhlise Pekediş, engelli üç çocuğunun Didim’de kurulu bulunan  ”Didim Çocuklar Ağlamasın Derneği” katkılarıyla Mayıs ayı sonlarına  doğru İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesine gönderildiğini, burada çocuklara  kemik erimesi teşhisinin konulduğunu söyledi.       
       -BEBEK ARABASIYLA OKULA-
      
       Sürekli ilaç kullandıklarını, ancak hastalığın önüne geçilemediğini  ifade eden Muhlise Pekediş, 8 yaşındaki oğlu Umut’un bu sene Mahir Özgür  Damar İlköğretim Okulu 2. sınıfında öğrenim gördüğünü, kardeşi Fırat’ın  da bu sene okula başladığını bildirdi.
       Geçen yıl sadece bir çocuğunu okula götürdüğünü, ancak bu yıl diğer  çocuğunun da okula başlamasıyla çocuklarını okula götürmekte  zorlandığını vurgulayan Pekediş, şöyle dedi:
       ”Eşimin düzenli bir işi yok. Bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor. Maddi  olarak zor durumdayız. Üç çocuğumda da kemik erimesi var. Tedavi  ettirecek gücümüz yok. Her gün çocuklarımı evden okula bebek arabası ile  getirmek zorundayım. Çünkü belli bir mesafeyi yürüdükten sonra  yoruluyorlar. Ama çocuklarımın okuma- yazma öğrenmesini istiyorum. Cahil  kalmasınlar. Onlar benim çocuklarım. Her türlü zorluğa katlanıyorum.”
       Didim Kaymakamlığının, maddi durumu iyi olmayan aileye, her ay gıda ve  yakacak yardımında bulunduğu öğrenildi.
      
       -DERNEK BAŞKANINDAN MANEVİ DESTEK-
      
       Didim Çocuklar Ağlamasın Derneği Başkanı Yaşar Çelebi, altı çocuklu  ailenin her türlü sorunu ile yakından ilgilendiklerini, bundan sonraki  süreçte de ilgilenmeye devam edeceklerini söyledi.
       Derneklerinin tüzük gereği kimseye maddi yardımda bulunmadığını  vurgulayan Çelebi, şöyle konuştu:
       ”Pekediş ailesine kaymakamlık, belediye ve emniyet müdürlüğümüzün büyük  yardımları oluyor. Biz bu yardımlara öncülük ve aracılık ediyoruz.  Engelli olan çocukların kullandığı ilaç paralarını aile karşılayamadığı  durumda biz devreye girip temin etmeye çalışıyoruz. Kendi ayakları  üzerinde durmaya çaba gösteren ve yardım istemekten çekinen bu aileye  gücümüzün yettiği ölçüde yardımcı olacağız.”
       Öte yandan, İzmir Behçet Uz Hastanesi doktorlarından Erkin Serdaroğlu,  ”Mukopoli Sakkaridoz” hastalığının, doğrudan tedavisi olmayan genetik  bir hastalık olduğunu belirtti.
       Serdaroğlu, hastanede tedavi edilen engelli çocukların kemik erimesine  bağlı ilaç tedavisinin yanı sıra metabolizma uzmanına gösterilmesi  konusunda hasta yakınlarına görüş bildirdiğini kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.