[20 Eylül] Engelliler, Ev Hayatindan Çarşi Hayatina Motorlarla Bağlandi

Kategori : Genel |

HAKKARİ (CİHAN) – Hakkari’de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı engelli vatandaşlar için çok kullanışlı 2 motorlu araç aldı.
 Hakkari Valiliği önünde Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu’nun da katıldığı bir törenle motorlu araçlar sahiplerine verildi. Aracı alan 3 aylık evli ortopedik engelli Mehmet Tahir Ölmez(27), bu motorla ev hayatından çarşı hayatına bağlanacağını söyledi.
 Törende bir konuşma yapan Vali Nasuhbeyoğlu, yapılan çalışmalar sonucunda Hakkari ve çevresinde yaklaşık bin 200 vatandaşın yatalak insanın olduğunu söyledi.
 Evde mahkum yaşamlarını sürdüren engelliler için alınan motorların ücretsiz verildiğinin altını çizen Vali Nasuhbeyoğlu, amaçlarının bütün engellilerin bu şekilde hayata kavuşmalarını sağlamak olduğunu açıkladı.
 Vali Nasuhbeyoğlu, engellilere karayolunda trafik kurallarına uymalarını ve hız yapmamalarını önerdi.

 
  Yardımcısı Ali Hamza Pehlivan, valilik olarak şu anda 70 kadar engelliye yardım ettiklerini, derneğin kendilerine müracaatı üzerine her birini yaklaşık 3 bin YTL olan Hakkari şartlarında çalışacak tasarımı tamamen valiliğe ait iki motoru ücretsiz olarak engelli vatandaşlara verildiğini belirtti.
 Amaçlarının diğer engellileri de motorla hayata bağlamak olduğunu ifade eden Engelliler Derneği Başkanı Mesut Keskin, Hakkari ve çevresinde yaklaşık 2 yüz kadar engellinin bulunduğunu, bunların ev hapsinden kurtulması için motora sahip olmaları gerektiğini belirtti.  
 3 aylık evli bedensel engelli Mehmet Tahir Ölmez, bu motorla çarşı hayatını daha rahat sürdüreceğini, daha önce verilen motorların kısa sürede kullanılmaz hale geldiğini kaydetti.  Motorla hayatının daha kolaylaşacağına inandığını ifade eden Ölmez, motorların kullanımı için herhangi bir belge gerekmediği için trafiğe çok rahat çıktıklarını sözlerine ekledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.