[20 Haziran] Adiyaman Valisi Işik: Engellilerin Hayat Standartlari Daha İyi Oldu

Kategori : Genel |

ADIYAMAN  (CİHAN) – Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nin başlattığı Engelsiz Türkiye Projesi kapsamında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) desteği ile Adıyaman’da düzenlenen panelde engellilerin sorunları masaya yatırıldı.
 Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen panele Vali Halil Işık, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven, çok sayıda davetli katıldı.
 Burada konuşma yapan Vali Halil Işık, engellinin kalbini çözmenin mümkün olduğunu söyleyerek, “Geliştirilmiş olan uluslararası projeler önem taşıyor. Bizde Adıyaman Valiliği olarak düzenlenen projelere Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Uzmanları ile destek veriyoruz. Uygulanan destekler ile de engellilerin hayat standartları gün geçtikçe daha iyiye gidiyor.” dedi.

 Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven de, günümüzde özürlülerin halen sosyal dışlanmışlık ve ayrımlarla karşılaştığını söyleyerek, “Çeşitli araştırmalar özürlülerin toplum içinde ayrımcılıkla yüz yüze kalmaya devam ettiğini göstermektedir. Kişisel ve ortak çabalar da istenilen gelişmelerin uzağında kaldığı için hergün milyonlarca özürlü ayrımcılıkla karşı karşıya kalmaktadır.” dedi.
 Panele konuşmacı olarak katılan Özürlüler İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Abdulkadir Ananç ise, Türkiye nüfusunun yüzde 12,29’unu özürlülerin oluşturduğunu belirtti.
 Ananç, “Bu oran, yaklaşık 8,5 milyon vatandaşımıza karşılık gelmektedir. Türkiye Özürlüler Araştırması sonuçlarına göre, doğuştan özürlülük, özür nedenleri arasında yaklaşık yüzde 34 olarak yer almaktadır. Ülkemize özgü koşullarda akraba evlliğinin yaygınlığı gibi nedenler düşünüldüğünde doğum öncesi nedenlere bağlı özürlülüğün önemli bir sorun olarak karşımızda durduğunu kabul etmek zorundayız.” dedi.
 Panelde daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı Psikiloji Uzmanı Mustafa Soyutürk, İşkur İstihdam Uzmanı Ekrem Kayacı, Özürlüler İdaresi Başkanlığı Özürlüler Uzmanı Tayyar Kuz, SHÇEK Yetkilisi Hulisi Armağan Yıldız engellilerin sorunları hakkında bilgiler verdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.