2008 Paralimik Oyunlari Sona Erdi

Kategori : Genel |

PEKİN (CİHAN) – Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Paralimpik Oyunları muhteşem kapanış töreniyle sona ererken, Türkiye 1 altın, 1 bronz madalyayla 50. oldu.
Paralimpik Oyunları 11 gün sürdü ve 147 ülkeden 4 bini aşkın engelli sporcu katıldı.
Kapanış töreni Pekin’deki ”Kuş Yuvası” olarak adlandırılan Ulusal  Stadyum’da yapıldı.
Törene Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Philip Craven, Pekin Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Başkanı Liu Qi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile yaklaşık 20 ülkenin devlet ve hükümet liderleri katıldı. Ana teması ”Aş, Kaynaş ve Paylaş” olarak belirlenen oyunların kapanışında Türk bayrağını statta Türk atıcı Korhan Yamaç taşıdı.
Tören başlarken stadın üstünden plastik kırmızı güller yağdı ve yarışların yapıldığı zemini kapladı. Ardından maraton yarışmasında madalya töreni yapıldı. Maratonda Türkiye’yi temsil eden Kemal Özdemir, finalde 13 atlet arasında yarışmayı 3:11:12’lik derecesiyle son sırada tamamladı.


Liu Qi, törendeki ”Kokulu Dağ’ın Kızıl Yapraklarıyla Sunulan Dilekler” başlıklı konuşmasında, oyunlar sayesinde Pekin’de engelsiz bir ortam oluşturulduğunu, engelliler ile sağlıklı insanların gönülleri arasında engelsiz bir köprü kurulduğunu dile getirdi.
 Ardından tekerlekli sandalyede oturan Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Philip Craven, ”Geleceğe Gönderilen Mektup” başlıklı bir konuşma yaptı.
 Çin’e teşekkür eden ve bugüne kadar yapılan Paralimpik Oyunları’nın en güzeline şahit olduğunu anlatan Craven, Paralimpik Oyunları’nın, Olimpiyat Oyunları’yla aynı güzellikte geçtiğini belirtti. Craven, Çinli düşünür Konfüçyüs’ün bir sözünü söylerken, stattan büyük alkış aldı.
Konuşmaların ardından Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin bayrağı törenle Pekin Belediye Başkanı Guo Jinlong tarafından Komite Başkanı Craven’e, ardından 2012 Paralimpik Oyunları’na evsahipliği yapacak Londra’nın Belediye Başkanı Boris Johnson’a teslim edildi.
ÇİN 89 ALTIN ALDI
8-24 Ağustos tarihlerinde yapılan 2008 Pekin Olimpiyatları’nda madalya sıralamasında birinci olan Çin, bu oyunlarda da 89 altın, 70 gümüş ve 52 bronz olmak üzere toplam 211 madalyayla ilk sırada aldı.
20 dalda 471 altın madalyanın paylaşıldığı oyunlarda ikinciliği 42 altın, 29 gümüş, 31 bronz ve toplamda 102 madalyayla İngiltere, üçüncülüğü 36 altın, 35 gümüş, 28 bronz ve toplamda 99 madalyayla ABD kazandı.
Oyunlara 16 sporcuyla katılan Türkiye 1 altın ve 1 bronz madalyayla 50. sırayı Tayvan ile paylaştı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.