[21 Ağustos] Zihinsel Engelliler, Mesleki Kurslarla Hayata Tutunacak

Kategori : Genel |

BURSA  / ORHANGAZİ (CİHAN) – Bursa’nın Orhangazi ilçesinde Bursa İŞKUR ile Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği’nin ortak organizasyonuyla zihinsel engellilere yönelik “Temizlik İşçiliği ve Bulaşıkçılık” eğitimi düzenleniyor.
 Kurs kapsamında Orhangazi’de İpek Yemek Tesisleri’nde zihinsel engelli 20 kursiyer, eğitim görmeye başladı. Kurs sonunda belge alacak öğrencilere İŞKUR ve Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği tarafından cep harçlığı da veriliyor. Kursları bitiren zihinsel engelli çocuklara bu işletmelerde iş imkanı da sağlanacak.
 İpek Yemek Tesisleri’nde temizlik işçiliği ve bulaşıkçılık eğitimi almaya başlayan zihinsel engelli 20 çocuk, engellerine rağmen hayata tutunmaya çalışıyor. Bursa İŞKUR ve Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği tarafından hazırlanan eğitim programının ikinci aşaması Orhangazi’de sürdürülüyor. İŞKUR ile Bursa Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Derneği tarafından gerçekleştirilen ve Orhangazi’den de zihinsel engelli çocukların içinde yer aldığı 120 saatlik teorik eğitimin ardından Orhangazi İpek Yemek Tesisleri’nde pratik eğitimle devam edecek.


 Zihinsel engelli çocukların eğitiminin ilk gününde Orhangazi Sakatlar Derneği Başkanı Mehmet Şenkul ve Bursa Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Tamer Sivri ile İpek Yemek Sanayi Sahibi Mesut Kurban da hazır bulundu.  Bursa Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Tamer Sivri kursların 40 hafif düzeyde zihinsel engelli çocuklara yönelik yapıldığını belirterek, “20 öğrencimiz İpek Yemek Tesisleri’nde diğer 20 öğrencimiz ise Erkim Özel Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitimlerini sürdürüyorlar” dedi.
 Tamer Sivri 2 ay 180 saatlik kursların öncesinde Orhangazi’de Kaymakam Ertan Peynircioğlu, “Belediye Engelliler Koordinasyon Merkezi, Sakatlar Derneği Başkanı Mehmet Şenkul ile birer görüşme yaptıktan sonra kursu başlattık. Kurs nedeniyle İpek Yemek Tesisleri işletmecisi Mesut Kurban ve tüm personeli bizlere son derece destek oldular. Kendilerine şükran duyuyoruz” dedi.
 Dernek Başkanı Tamer Sivri, Türkiye genelinde 2,5 milyon zihinsel engelli bulunduğunu ve bunların iş bulmakta güçlük çektiğini belirtti. Sivri, önümüzdeki günlerde Orhangazi’de yine Zihinsel Engelli vatandaşlarımıza yönelik balık ağı örme kursları düzenleyeceklerini belirterek, bu kurslar sonunda ise zihinsel engelli vatandaşlara sertifika vereceklerini ve iş bulmaları konunda da yardımcı olacaklarını kaydetti. Sivri, İŞKUR’a bağlı olarak kurulan bir fon aracılığı ile de kursa devam eden öğrencilere cep harçlığı vereceklerini sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.